איסמעיל הנייה
צילום: אי-פי

גורם המעורה במגעים: "הפסקת אש - ייתכן שבזמן הקרוב"

שרים בקבינט אמרו כי הפסקת האש "תלויה במה שיעשה חמאס בהמשך". גורמים ישראלים הסבירו כי המסרים האחרונים שמגיעים מחמאס, שמבקשים הפסקת אש, נובעים מהעובדה שישראל חזרה לסיכולים ממוקדים וולכך שהפילה בניינים
גילי כהן וזאב קם
05 במאי 2019
22:53

גורם המעורה במגעים להפסקת אש בין הצדדים אמר הערב (ראשון) כי ישנה התקדמות בניסיונות להביא להפסקת אש. "ייתכן וכבר בשעות הקרובות זו תיכנס לתוקף", אמר הגורם. שרים בקבינט אמרו כי הפסקת האש "תלויה במה שיעשה חמאס בהמשך".


השרים רומזים שאם ארגון הטרור ינצור את האש – סבב הלחימה יסתיים. גורמים ציינו כי בתקיפות של צה"ל נהרגו יותר מ-20 מחבלים. המגעים להפסקת האש נעשים על ידי מאמץ אינטנסיבי של המתווכים -  שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, והמצרים.

גורמים נוספים הסבירו כי המסרים האחרונים שמגיעים מכיוון חמאס, שמבקשים הפסקת אש, נובעים מהעובדה שישראל חזרה לסיכולים ממוקדים והפילה בניינים ברצועת עזה בשלב מוקדם של העימות. לטענת ישראל, האגרסיביות הובילה לבקשות מצד חמאס להפסיק את האש. בישיבת הקבינט ניתנה הנחייה להיערך להמשיך בתקיפות.


מקור דיפלומטי בינלאומי מסר הערב לאתר החדשות הפלסטיני סווא אלאחבאריה, כי ישנה התקדמות לעבר הפסקת אש בין ארגוני הטרור ברצועת עזה לישראל. הגורם אמר כי "לאחר מאמצים רבים של האו"ם, בתיאום עם מצרים, אנחנו קרובים להפסקת אש בשעות הקרובות"

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה אמר הערב כי "השיבה למצב הרגיעה הוא דבר אפשרי והשמירה עליו תלויה בהתחייבות הכיבוש לעצור לגמרי את הירי". הנייה הוסיף כי על מנת לשוב להתנהלות הרגילה על ישראל ליישם את ההבנות שהושגו בנוגע לרגיעה בתיווך מצרי ולמתן את התגובה להפגנות השיבה הנערכות מידי יום שישי על גדר המערכת.

מוקדם יותר הערב דווח בכאן 11 כי חמאס פנה באמצעות המתווכים לישראל במסר, לפיו הוא מעוניין בהפסקת אש. בקשת חמאס להפסקת אש מגיעה על רקע הסיכולים הממוקדים שחיל האוויר ביצע בשעות האחרונות נגד פעילים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. מניין ההרוגים הפלסטינים בעזה מאתמול עומד על 24, כולל חאמד עבד חודרי, האחראי מטעם חמאס על העברות כספים במזומן ובהיקפים גדולים מאיראן לארגוני הטרור בעזה.