עומר הלוי

"חרדים שלא עומדים בצפירה הם קיצוניים"

עומר הלוי, חרדי מכפר חב"ד, שירת כלוחם בצה"ל ומסביר למה לא צריך להאמין לסיפור הרע על חרדים שממשיכים בשגרה בזמן צפירת יום הזיכרון | כאן מגיבים
מערכת כאן חדשות
07 במאי 2019
15:27

סוגיית אי-העמידה של חרדים בצפירת יום הזיכרון היא פצע פתוח בחברה הישראלית. מדי שנה מתפרסמות תמונות של חרדים שלא עומדים בצפירה והתגובות לתופעה הן בדרך כלל קשות. עומר הלוי, חרדי מכפר חב"ד ולוחם לשעבר, מסביר למה הוא כן עומד בצפירה ואומר: "יש בתורה מצווה לא לחלל את שם השם. אתה כיהודי, שמייצג את הקדוש ברוך הוא בעולם, אתה לא יכול שלא לעמוד בצפירה. זה דבר שנוגע בעצם הנפש היהודית שלי. עם ישראל, מסר את נפשו במלחמות, זה חלק ממני, מבשרי, מנשמתי".

האינטראקציה עם הצבא לא זרה לעומר, שכן גם אביו שירת כלוחם בצה"ל וגם בנו התגייס ליחידה מובחרת. הוא תמיד ידע שיום הזיכרון הוא לא סתם עוד יום רגיל: "זה יום קדוש. אני זוכר מגיל קטן, זה יום שאני בוכה בו".

עומר מכיר את תופעת החרדים שלא עומדים בצפירה אבל טוען שמדובר במיעוט של קיצונים, שלא מייצגים את כל החברה החרדית ואומר: "אדם שמייצג את הדת הוא חייב קודם כל להיות אנושי ואם אתה נע ונד ברחוב וממשיך ללכת כאילו כלום לא קרה... לדעתי זו אכזריות".