סוללת כיפת ברזל
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

סמנכ"ל רפאל: "אנחנו שומרים את עצמנו צעד אחד לפני הצד השני"

שחר שוחט סמנכ״ל אסטרטגיה ופיתוח עסקי בחטיבת ההגנה האווירית של רפאל אומר בריאיון לכאן רשת שארגוני הטרור בעזה ניסו בסבב הלחימה האחרון לאתגר את מערכת כיפת ברזל באמצעות ירי מסיבי של רקטות בתוך זמן קצר, אך המערכת ידעה להתמודד עם המצב
צבע הכסף
07 במאי 2019
16:42

סמנכ״ל אסטרטגיה ופיתוח עסקי בחטיבת ההגנה האווירית של רפאל, שחר שוחט, אומר היום (שלישי) כי ישראל שומרת את עצמה כבר הרבה מאוד זמן צעד אחד קדימה לפני הצד השני, בכל הקשור לאיומים ולמערכת כיפת ברזל.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בריאיון לרונן פולק בתכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב אמר שוחט כי ברפאל מרוצים מאוד מהיכולות שהפגינה כיפת ברזל לנוכח העבודה שהמערכה האחרונה הייתה שונה מעט מקודמותיה. "היא עמדה בהצלחה בכל המבחנים שלה ביותר מ-85 אחוז. אנחנו מכירים את היכולות האלה מהיערכויות עבר אבל המערכה הזו הייתה קצת שונה מהקודמות באינטנסיביות ובתחכום שלה. היא עמדה בהצלחה ביירוט של יותר מ-200 רקטות שנורו לאזורים מיושבים וחצתה את סף 2000 היירוטים שלה במערכות הכוללות מאז כניסתה בשנת 2011 למבצעיות".

שוחט אישר את מה שנאמר גם על ידי חמאס בכל  הקשור לניסיון לפרוץ את כיפת ברזל: "הצד השני לא שוקט על השמרים וגם הוא משפר את יכולותיו וראינו את זה במערכה הזו, אבל הכנו את המערכת לתסריטים האלה ושיפרנו אותה ממה שהייתה בעבר למול תסריטים של מטחים מאוד מרוכזים. הייתה עמידה מאוד מוצלחת של המערכת באתגרים האלה. היא לא כשלה ביכולתיה להתמודד מול המטחים המורכבים שנורו".

באשר לעלות המערכת ולשיקולים הכלכליים שבהפעלתה אמר שוחט כי כסף לא נכנס לשיקולים בהקשר של חיי אדם. "אף אחד לא יחסוך ולו שקל אחד כדי להציל אזרח בישראל. אנחנו יודעים היכן הולכת ליפול כל רקטה. זה משהו שהמערכת בודקת אותו כתהליך ראשוני ובמידה והשטח שעליו הוא ייפול מוגדר להגנה, רק אז היא מתחילה לפעול. אם השטח הוא לא שטח שיועד להגנה נכנסת כלכלת הקרב למערכת ופה אנחנו לא נפעל ונבזבז מיירט תמיר".  

הוא ציין כי אין גם לכיפת ברזל סגירה הרמטית אבל הוסיף כי היא המערכת הטובה ביותר בעולם ואין כדוגמתה ביכולת להגן נגד מגוון איומים. "מבחינת עלויות ביחס למערכות אחרות היא נמוכה ומאפשרת למערכת הביטחון הישראלית להצטייד בכמויות הדרושות להתמודד עם האיום המורכב הזה". סמנכ"ל רפאל אישר גם כי קיימת התעניינות הולכת וגוברת במערכת במדינות בעולם ולא הכחיש גם את ההודעה האמריקנית על כך שארצות הברית תרכוש מערכת כזו לצבא היבשה שלה.