קברו של איתמר יוספי

השיחה האחרונה: ההודעה הקולית של אביתר יוספי למשפחתו

לפני ארבעה חודשים נהרג אביתר יוספי בשיטפון בנחל חילזון. זה קרה במהלך אימון ניווט, זמן קצר לפני סיום מסלול בסיירת הצנחנים. ברקע מחלחלת ההבנה שמה שהוביל לטרגדיה הוא מחדל בטיחותי שמשתרך לאורך כל שרשרת הפיקוד והתחושה הקשה שהמוות היה יכול להימנע בקלות
יובל אגסי
07 במאי 2019
23:04

ארבעה חודשים עברו מאז נהרג אביתר יוספי בשיטפון בנחל חילזון. משפחת יוספי מתקשה לעכל את המילים "משפחה שכולה". זה קרה במהלך אימון ניווט, זמן קצר לפני סיום מסלול בסיירת הצנחנים. "מסכם פרט" הוא אימון מסורתי בכל הסיירות, שבוע שזוכרים לכל החיים, אבל לא כך ציפו לזכור אותו לוחמי מחזור נובמבר 2017, שיצאו עם אביתר וחזרו בלעדיו.

כשהגיעו החיילים לנחל חילזון, הזרימה בו הייתה כל כך חזקה, עד שרבים מהחיילים כמעט נסחפו. "כשהגיע תורו של אביתר לחצות את הנחל, זה היה מאוחר מדי והוא נסחף בזרם" - כך דיווח אחד החיילים בקשר. רק אחרי 40 דקות הופסק הניווט והחלו החיפושים. כעבור כשעה וחצי מאז החל החיפוש נמצאה גופתו של יוספי במורד הנחל.

לאחר סיום התחקיר, החליט הרמטכ"ל אביב כוכבי, בצעד חריג, להדיח את כל שרשרת הפיקוד - ממפקד הצוות ועד המג"ד. למח"ט צנחנים, אלוף משנה יקי דולף, נרשמה נזיפה בתיק האישי. הכנת התרגיל חרגה מפקודות הצבא ולוותה בתקלות רבות.

המפקדים התעלמו מפניות של החיילים להפסיק את האימון. כמה מהמפקדים נותרו בתוך כלי רכב מוגנים, בשעה שהחיילים נאלצים להתמודד עם תנאי מזג אוויר בלתי אפשריים. כך פעלו המפקדים "באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקדים בצה"ל". כך סיכם הרמטכ"ל את התחקיר.