עומאר שקיר

חברי קונגרס לנתניהו: מנע את גירוש עומאר שקיר

17 חברי קונגרס העבירו מכתב וביקשו לבטל את ההחלטה בעניינו של פעיל זכויות האדם. לטענתם הגירוש יחזק את את הרושם שישראל נעשית עוינת למגני זכויות אדם. אחד החותמים אמר שטרם התקבלה תגובה
יואב זהבי
07 במאי 2019
22:38

17 חברי קונגרס אמריקנים פנו בשבוע שעבר במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את גירושו המתוכנן של עומאר שקיר, פעיל "משמר זכויות האדם". בין הפונים גם חברת הקונגרס אילהאן עומאר. בפנייתם כתבו כי "כדי להוציא אל הפועל את עבודתנו בעניין זכויות אדם ואת האחריות שלנו בבית הנבחרים האמריקני, אנו נסמכים על דיווחים של 'משמר זכויות האדם'".

מחוקקים הוסיפו כי גירושו של שאקיר "יחזק את הרושם שישראל נעשית עוינת למגני זכויות אדם". חבר המפלגה הדמוקרטית ואחד החותמים על המכתב, ג'ים מקגוורן, אמר כי טרם התקבלה תגובה בעניין מטעמו של ראש הממשלה.

לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן חדשות שבית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את עמדת המדינה. הוא דחה את ערעורו של עומאר שקיר נגד החלטות המדינה שלא להאריך את היתר שהייתו בישראל - והחליט למעשה לגרשו מהארץ. לפי החלטת השופטת תמר בזק רפופורט, על שקיר לעזוב את ישראל עד ה-1 במאי, זאת לאחר שלפי קביעתה, הוכח כי שקיר "ממשיך לקרוא באופן פומבי לחרם נגד מדינת ישראל או חלקים מתוכה, ובאותה נשימה מבקש כי תפתח היא שעריה בפניו".

שקיר התארח בחודש שעבר בתוכנית ערב ערב בכאן 11 והסביר כי "רוב הציוצים שהשופט ראה כוללים קידום מחקרים שערך משמר זכויות האדם בעניין פגיעה בזכויות אדם מצד חברות בהתנחלויות. אנחנו קוראים לחברות להפסיק לפעול בהתנחלויות, משום שזה פוגע בזכויות של הפלסטינים. זה חלק מהמאמץ הבינלאומי שלנו לוודא שעסקים נצמדים לעקרונות של זכויות אדם. כשפעילות של חברה מסוימת פוגעת בזכויות אדם, אנחנו קוראים לחברה להפסיק את הפעילות שגורמת לכך".