נוי פרי

"אני הולכת לגרום לאנשים לבכות": האחות שהקימה עמותה לאחים שכולים

שנתיים אחרי שאיבדה את אחיה, הקימה נוי פרי את עמותת "אחים מספרים". מאז, לצד אחים שכולים נוספים, היא מספרת את סיפורם של הנופלים מנקודת מבטם
תומר ממיה | סיפורים מכאן
08 במאי 2019
08:51

שנתיים אחרי שאיבדה את אחיה, הקימה נוי פרי, יחד עם אליסף פרץ, את עמותת "אחים מספרים". מאז, לצד אחים שכולים נוספים, הם מספרים את סיפורם של הנופלים מנקודת מבטם. "אני הולכת לגרום לאנשים לבכות", אמרה נוי לכאן חדשות בדיגיטל שהתלוו אליה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. 

נוי פרי היא אחותו של סמ"ר טל יפרח, שנהרג במבצע צוק איתן, כאשר הכוח שלו נתקל במארב של חמאס. שנתיים אחרי נפילתו של טל, חיפשה נוי, אחותו הגדולה, דרך להנציח אותו. "אם אני גורמת לאנשים לאהוב את טל ולהכיר אותו, קצת כמו שאני מכירה אותו וקצת כמו שאני אוהבת אותו, מבחינתי זאת ההנצחה שלי", הסבירה נוי.

"משחק מלוכלך של אלוהים": אליסף פרץ איבד את שני אחיו - ובחר בחיים

מאז שהקימו את העמותה, הצטרפו עוד ועוד אחים שהרגישו שהם רוצים לספר את הסיפור שלהם. היום יותר מ-600 אחים שכולים משתתפים במיזם, ובעצם בכל שנה, קצת לפני יום הזיכרון, הם הולכים לבתים פרטיים ומספרים על אחיהם ועל עצמם - על החיים לפני והחיים אחרי. "כשהייתי קטנה ביקשתי מתנת יום הולדת מיוחדת - ביקשתי אח. כמעט שנה אחר כך קיבלתי את טל במתנה, ואני מאמינה שהתייחסתי אליו כמו שמתייחסים למתנה מאוד מיוחדת", סיפרה.

"ואז ביום שבת בבוקר הוא מתקשר אליי ואומר לי, 'אני חייב לנתק את הטלפון, שתדעי'. אז אמרתי לו, 'לא, לא, לא, תקשיב, טל - קניתי לך מלא חולצות ויאללה בוא'. ואז הוא אומר לי, 'מאמי, עכשיו ברצינות. אני חייב לנתק את הטלפון'. ואז אמרתי לו - 'אני אוהבת אותך, ותשמור על עצמך'. ואז הוא אמר לי - 'תשמרי על אימא, טוב?' וטל נהרג בלילה שבין ראשון לשני".

כשנוי מסיימת לספר לכ-30 אנשים שיושבים בסלון ומקשיבים לסיפורה, היא נשארת עומדת, לא בוכה, ולא מתפרקת - האחרים כן. אחד אחרי השני נגשים אליה ומחבקים, מספרים לה שהיא השראה, ושהיא מדהימה ושהיא נתנה להם ערב שהם לא ישכחו הרבה זמן, ונוי לא רצתה להיות השראה, ונוי לא רצתה להיות חזקה, היא בסך הכל רצתה להיות אחות של טל.