-

רה"מ בטקס האזכרה הממלכתי לחללי צה"ל: "לא נאפשר לאיראן נשק גרעיני"

באירוע השתתפו נשיא המדינה ובכירים נוספים. ב-11:00 נשמעה ברחבי ישראל צפירת זיכרון בת שתי דקות. בנאומו ציין רה"מ כי החזרת גופתו של זכריה באומל: "עם ישראל הוכיח שהוא לא שוכח את בניו"
מערכת כאן חדשות
08 במאי 2019
11:00
עודכן ב 11:47

בהר הרצל נערך היום (רביעי) טקס האזכרה הממלכתי לחללי צה"ל. באירוע השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי ובכירים נוספים. טרם תחילת הטקס נשמעה ברחבי ישראל צפירה בת שתי דקות לזכר הנספים. נתניהו התייחס בטקס להודעת איראן כי היא מפסיקה ליישם חלק מהסכם הגרעין והצהיר - "לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

"לפני כמה שבועות עצרנו מלכת כשהחזרנו את זכריה באומל ואלפים חיבקו את משפחתו ועם ישראל הוכיח שהוא לא שוכח את בניו. אמרתי לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין: 'אחוות לוחמים היא ערך עליון'. זהו יום שכולנו חשים כמשפחה אחת. קשה לתאר את היגון למי שלא במעגל השכול", אמר ראש הממשלה בטקס.


נתניהו הוסיף: "יקירינו שנפלו היו יהלומים. אישיותם בוהקת. יש יהלומים שנסתרים מהעין כמו סגן אלוף מ' - שנאבק במבקשי נפשנו. אירועי הימים האחרונים מספרים על מה נסוב מאבקינו - על הניסיון לעקור אותנו מארצנו. במאה השנים האחרונות ניסו פעם אחר פעם אך נכשלו".

משרד החוץ של איראן הודיע היום לחמש החברות החתומות על הסכם הגרעין על החלטה לסגת ממחויבותה של טהראן למגבלות על כמות ההחזקה של אורניום מועשר ומים כבדים. 

בנאום שנשא נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי טהראן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים למשך 60 ימים, אלא אם יושגו הבנות עם המערב. "אם לא, תיסוג איראן ממחויבותה על הגבלת רמת העשרת אורניום ותחדש את פיתוחו של כור המים הכבדים באראק". רוחאני הוסיף: "אנו מראים היום את הצד השני של המטבע. ההסכם אומר שאם הצדדים האחרים עוברים על התחייבויות שלהם מותר לנו להוריד את רמת המחויבות שלנו" אך עם זאת אמר כי איראן מעוניינת להציל את הסכם הגרעין.