משה יעלון
צילום: פלאש 90

משה יעלון: "יותר קל מבחינתי להיות בשדה הקרב מאשר לשלוח חיילים"

הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר בריאיון לכאן רשת ב: אני מת שיהיה שלום אבל צריך להיות ריאלי. ניסיון החיים שלי גרם לי ללכת לפוליטיקה, מה שלא היה מובן מאליו, אני שונא את הפוליטיקה עד היום
בחצי היום
08 במאי 2019
15:52

"יותר קל לי נפשית מבחינתי להיות בשדה הקרב מאשר לשלוח חיילים או לאשר פעולה שבסופו של דבר לא חוזרים ממנה חיילים ומפקדים": כך אמר היום (רביעי) מספר 3 בכחול לבן ושר הביטחון לשעבר, משה יעלון, לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "אני חווה את השכול מאז גיל 19", סיפר יעלון.

האזינו לריאיון המלא עם מספר 3 בכחול לבן בכאן רשת ב

על הליך קבלת ההחלטות הקשה בתור רמטכ"ל הוא מספר: "בסופו של דבר ההחלטה, אם אתה שוקל לכאן או לכאן, כן לאשר פעולה, לא לאשר פעולה, אני חוזר כל הזמן ל'מבחן המראה' - האם אני אהיה שלם עם עצמי עם הפעולה שאישרתי, האם אהיה שלם עם עצמי אם חיילים ומפקדים גם לא יחזרו ממנה?"

בהמשך מתייחס יעלון לסיום הסכסוך והחתירה התמידית לשלום בצל הלחימה: "אני מת שיהיה שלום, מי שחווה מלחמות ומי שהיה שר ביטחון בצוק איתן, אני מת שיהיה שלום. אבל על זה צריך להסתכל באופן ריאלי. מה שזה גרם לי למשל זה להחליט ללכת לפוליטיקה, מה שלא היה מובן מאליו, אני שונא את הפוליטיקה עד היום. אבל הבנתי שכדי לקחת אחריות גם בשם אלו שהקריבו את מיטב שנותיהם וודאי את חייהם לטובת המדינה, וגם לטובת עתיד ילדינו ונכדינו, צריך להיות במקום שבו מתקבלות ההחלטות החשובות בחיינו. לא במקרה רואים בפוליטיקה הרבה קצינים בכירים".