מארי נחמיאס מדליקה משואה

לתפארת מדינת ישראל: כל מדליקי המשואות

מאמהות הנערים החטופים עד הנערה משדרות: 16 הנבחרים השיאו את המשואות בטקס בהר הרצל. יזם בראשית גנב את ההצגה ואישר את החללית הבאה, ומארי נחמיאס ריגשה את כל הקהל
מערכת כאן חדשות
08 במאי 2019
23:25

16 מדליקי משואות השתתפו הערב (רביעי) בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל שבירושלים, שפתח את אירועי יום העצמאות ה-71. המדליקים, שנבחרו על ידי ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, השיאו את 12 המשואות על הישגיהם ופעולותיהם למען החברה בישראל ובתפוצות. 


הגיעו לירח: מוריס קאהן וכפיר דמרי

יזמי פרויקט "בראשית", החללית הישראלית הראשונה, הדליקו את המשואה הראשונה בטקס בהר הרצל. השניים יחד עם כל אנשי SpaceIL והתעשייה האווירית הצליחו לסחוף מיליון תלמידים לעסוק בעולמות ההנדסה והמדע.

השניים הדליקו משואה: "לכבוד השותפים המופלאים וכל אלו שחלמו איתנו והפיצו את החלום. לכבוד ההוגים, המעיזים, המגשימים ואלה ששואפים תמיד להגיע רחוק יותר - אל מעבר לאופק". במהלך הנאום גנב קאהן את ההצגה, ואישר את פרויקט "בראשית 2". קאהן "גנב את ההצגה" כשנאם, שלא לפי כללי הטקס, בעל פה ולא מן הכתוב והמשיך בדבריו גם כאשר סומן לו לסיים. 


התגברה על כל מגבלה: הודיה אוליאל

הודיה אוליאל נולדה פגה ולקתה בשיתוק מוחין, שגרם לה ללקות תנועה למשך כל חייה. הוריה שילבו אותה במסגרת חינוכית רגילה והיא עמדה בכל הקשיים והאתגרים שניצבו בפניה. במהלך האשפוזים התאהבה במקצוע הרפואה והחליטה להקדיש את חייה לתחום. בשנה שעברה סיימה את לימודי הרפואה בדרכה להיות רופאה בישראל. 

אוליאל אמרה בהדלקת המשואה: "אני משיאה משואה זו לכבוד בעלי הצרכים המיוחדים. שקמים בכל בוקר מחדש למלחמת העצמאות הפרטית שלהם. ולכבוד כל ההורים המאמינים בילדיהם בלי גבול ובלי סייג; והם מקור הכוח והעוצמה. כל מה שילד צריך – זה מבוגר אחד שיאמין בו. לכבוד החלומות, שהם חזקים יותר מכל מכשול". 


סיפור ישראלי: אבי נשר

הקולנוען המצליח אבי נשר הוא אחד מהיוצרים החשובים בתעשיית הקולנוע הישראלית. הוא ביים כמה מהסרטים שהפכו ללהיטים בארץ, ביניהם "הלהקה", "דיזינגוף 99", "סוף העולם שמאלה" ורבים נוספים. בספטמבר 2018 איבדו אבי, רעייתו איריס ובתם תום את בנם ארי בתאונת דרכים קשה. הם החליטו לתרום את איבריו של ארי, ובכך - הצילו את חייהם של חמישה אנשים.

"אני משיא משואה זו לכבוד יוצרות ויוצרי הקולנוע הישראלי לדורותיו, שמפיחים את הרוח במפרשי הזהות הישראלית", אמר נשר בהדלקת המשואה. "לכבוד הקהל הישראלי החם, המחבק, הפתוח, שמקבל באהבה את מורכבות החוויה הישראלית. לכבוד הורינו, שהגיעו הנה מכל קצוות תבל, כדי להקים מדינה חדשה - כנגד כל הסיכויים. מדינה שיצרה כאן 'ביחד' ישראלי פלאי, ושמרה עליו מכל משמר".


על הטיפול בסורים: ד"ר סלמאן זרקא

מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, דוקטור סלמאן זרקא מפקיעין, שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתפקידי רפואה ופיקוד. הוא הקים ופיקד על בתי החולים הצבאיים בגבול סוריה ובמעבר ארז וסייע לאוכולוסיה האזרחית במהלך המלחמות באזור. כיום הוא בין מפתחי הפקולטה לרפואה בגליל.

זרקא השיא את המשואה לכבוד מערכת הבריאות הישראלית: "המצילים חיים ומביאים מזור לכל אדם באשר הוא אדם. בכל מקום, בארץ ובעולם. לכבוד עדתי, מקור גאוותי, העדה הדרוזית המפוארת, הנוטלת חלק בעיצוב הישראליות דרך שירות משמעותי בצבא ובחברה. לכבוד כל העמים והתרבויות שחיים על האדמה האהובה שלנו". 


מנהיגה צעירה: גיל שלמה

גיל שלמה משדרות צעדה לירושלים כחלק ממחאת הנוער מעוטף עזה. גיל הדליקה את המשואה לכבודם של תושבי עוטף עזה ולכבודה של תנועת 'הצופים העבריים', תנועת הנוער הגדולה בישראל, המציינת בשנה זו 100 שנים לייסודה".

בהדלקת המשואה אמרה שלמה: "אני משיאה משואה זו לכבוד תושבי הנגב המערבי, הגיבורים שלי - שלא בחרו במלחמה הזאת – אבל מנצחים בה בכל יום מחדש. לכבוד תנועת הצופים העבריים, שחוגגת מאה שנים של ציונות, עשייה חברתית וחברות שאין כמוה. לכבוד נוער העוטף, החברים שלי. שמהם אני לומדת אומץ, מנהיגות ואחריות. הלכנו יחד מהנגב לירושלים. אני אלך אתכם עד קצה העולם". 


הרוח הספורטיבית: מורן סמואל ומנשה זלקה

מורן סמואל הייתה שחקנית כדורסל מבטיחה עד שבגיל 24 לקתה בשבץ ורגליה שותקו. היא לא ויתרה, חזרה אל הספורט והתמקצעה בענף החתירה. מאז זכתה במדליות רבות ביניהן מדליית ארד במשחקים הפאראלימפיים בריו 2016. מנשה זלקה, קפטן הפועל חדרה בכדורגל, עלה מאתיופיה בילדותו. הוא התגלה כשחקן כדורגל מחונן וויתר על מעמדו כדי להתגייס ולשרת בצה"ל. עם שחרורו חזר לקבוצה והוביל אותה לליגת העל. 

השניים הדליקו משואה: "לכבוד הספורט הישראלי - שבו יש הזדמנות, מקום והערכה, לכל איש ולכל אשה, בשוויון אמיתי ומכבד. לכבוד הספורטאיות והספורטאים הפאראלימפיים, שמהווים דוגמה לכל ילד וילדה, עם וללא מוגבלויות. לכבוד בני העדה האתיופית – המבוגרים האמיצים שהובילו אותנו בדרך ארצה, האלפים שלא שרדו את הדרך, והאחים והאחיות שלי, בני הנוער הנפלאים, שיכולים לנצח את הכול". 


הברית היהודית: ג'ף פינקלשטיין

נשיא ומנכ"ל הפדרציה היהודית בפיטסבורג, ג'ף פינקלשטיין, הוביל את תהליכי ההתמודדות של הקהילה היהודית אחרי מתקפת הטרור בבתי הכנסת שבה נרצחו 11 מתפללים. בנוסף הוא הקים קרן סיוע לקורבנות הטבח במסגדים בניו זילנד. הוא השיא משואה לכבוד הקהילות היהודיות בתפוצות. 

"אני משיא משואה זו לכבוד 11 חברי וחברותי אשר אהבו את ארץ ישראל ואת עם ישראל בכל לבבם ובכל נפשם, ומתו על קידוש השם", אמר ג'ף. "לכבוד ברית הגורל והיעוד, שלא תנתק לעולם, בין החברה הישראלית לבין יהודי התפוצות, מכל הזרמים, ומכל הדעות. מול הרוע – להוסיף טוב, ומול השנאה – להרבות אהבה". 


מחוללת שינוי חברתי: ד"ר הלה הדס-עבו

לפני 40 שנה הקימה קבוצת אמהות למתמודדי נפש את "אנוש" העמותה הישראלית לבריאות הנפש. ד"ר הלה הדס-עבו, שאיבדה את בתה ובן זוגה שנפטרו ממחלה קשה, קיבלה על עצמה את ניהול העמותה. באמצעותה היא מובילה מהפכה בתחום בריאות הנפש בישראל. 

הלה הדליקה את המשואה: "לכבוד מתמודדי-הנפש ובני משפחותיהם, המבקשים לנצח את הקשיים ואת התיוג החברתי, ולחיות חיים מלאים בעשיה ובמשמעות, ללא בושה וללא אשמה. לכבוד עמיתי מופלאים, שחקני הנשמה, אנשי ונשות הטיפול והשיקום בבריאות הנפש. לכבד אהובי, בעז ועדי, שהשאירו לי למשמרת את אש התקוה". 


רוח הלחימה: אל"מ שי סימן-טוב

אלוף משנה שי סימן טוב היה מג"ד בחטיבת גולני כשנפצע אנוש במבצע צוק איתן. הוא עבר תהליך שיקום ארוך והצליח לחזור לתפקוד - למרות תחזיות הרופאים. הוא התעקש לחזור לצה"ל וכיום הוא מכהן כמפקד צוות במכללה לפיקוד טקטי, ואחראי על הכשרת דור העתיד של המפקדים. 

"אני משיא משואה זו בשם חיילי ומפקדי צה"ל, העומדים והעומדות על משמר ארצנו, ביבשה באויר ובים", הכריז סימן טוב. "לכבוד אחות הלוחמים, הדבקות במשימה, וכל הערכים היוצרים את רוחו המיוחדת של צה"ל. בהצדעה לאלפי מצלקי הגוף והנפש, ולא פחות מכך - לבני ביתם, המתמודדים עם מכאובי המלחמה בכל יום". 


פתחה את ליבה: מארי נחמיאס

מארי נחמיאס בת ה-93 נולדה בתוניסיה וסבלה מרדיפות הנאצים. היא עלתה לארץ ולאחר שנחשפה לתופעת נטישת תינוקות בעלי מומים, פתחה את ביתה בפניהם, ובסך הכל הייתה אם אומנת ל-52 ילדים. 

נחמיאס גנבה את ההצגה בטקס ושבתה את לב הקהל בנאום לא כתוב: "שמדינת ישראל תלך ותעלה. שחיילים לא יפלו לנו יותר. שהיהודים, הערבים, הנוצרים והדרוזים - נהיה כולנו יד אחת. ברא אותנו אלוהים שייתן שלום". 


בכפיים: יהודה פוליקר

אין ישראלי שלא מכיר את שיריו של יהודה פוליקר. המוזיקאי שהתחיל בלהקת "בנזין" וחתום על כמה מהיצירות הבלתי נשכחות. בנם של הורים ניצולי שואה מסלוניקי שמצא דרך להתגבר על הכאב במוזיקה, ויצר את האלבום "אפר ואבק" - בכך העניק קול לבני הדור השני לניצולי השואה. 

פוליקר אמר בטקס ההדלקה: "אני משיא משואה זו לכבוד הדור שלי, דור הילדים של אחרי המלחמה –
שספגו ללב הקטן שלהם את כל האהבה, הדאגה, הפחד והכאב של אבא ואמא. לכבוד כל האנשים הנפלאים שמביאים צלילים וזיכרונות ממקומות אחרים ורחוקים  ויוצרים כאן מוסיקה חדשה - מוסיקה ישראלית. לכבוד קבלת האחר והשונה והזכות של כולנו להיות מי שאנחנו". 


סמל לאחדות: אמהות הנערים החטופים

בשנת 2014 איבדו איריס יפרח, בת-גלים שער ורחלי פרנקל את בניהם איל, גיל-עד ונפתלי, שנחטפו ונרצחו בגוש עציון. שלוש הנשים הפכו לסמל ליכולתה של החברה הישראלית להתאחד סביב ערכים משותפים. מאז הן פועלות להעצים את האחדות והסובלות בישראל. 

"אנו משיאות משואה לכבוד החברה הישראלית והעם היהודי, שעמדו איתנו כאיש אחד, בעוצמה ובלב פתוח, והראו שוב עד כמה ה'יחד' שלנו - חזק יותר מכל מה שמפריד בינינו", הכריזו האמהות בהדלקה. "לכבוד אהובינו, בני הזוג והילדים, וכל משפחת השכול הישראלית; שבוחרים לרתום את הכאב והצער להקמת מפעלים ויוזמות מלאי טוב ושמחה, שמחזקים את העם - ומתחזקים בעזרתו. לכבוד בנינו, הנאהבים והנעימים, שרוחם ממשיכה לחיות בנו ולהחיות אותנו".