דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

ארה"ב מטילה סנקציות חדשות על איראן

הנשיא דונלד טראמפ הודיע כי העיצומים יכללו את תעשיית הפלדה והכרייה של איראן: "המדיניות היא למנוע כל רווח מייצוא מתכות שעלול לממן את תוכנית הגרעין"
איתמר מרגלית
08 במאי 2019
22:23

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (רביעי) כי הוא מטיל עיצומים על תעשיית הפלדה והכרייה של איראן. בין הסחורות: ברזל, פלדה, אלומיניום ונחושת. בצו שפרסם הנשיא נאמר כי המדיניות האמריקנית היא למנוע כל רווחים מייצוא מתכות שעלולים לממן את תוכנית הגרעין האיראנית. טראמפ הזהיר כי על איראן לצפות לצעדים נוספים, אם לא תשנה מן היסוד את התנהגותה.

סגן שר החוץ האיראני, עבאס ארקאצ'י, אמר הערב כי לעת עתה טהראן לא תיסוג מהסכם הגרעין. עם זאת הוא ציין כי זו אופציה שנמצאת על השולחן. הבוקר הזהיר הנשיא רוחאני כי ארצו תחדש את העשרת האורניום אם לא ייחתם עמה הסכם גרעין חדש בתוך 60 יום.

בד בבד אמר מפקד פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית, הגנרל קנת' מקנזי, בכנס אחר של מכון המחקר FDD בוושינגטון, כי האיום המשמעותי והמתמיד ביותר בתחום אחריותו מגיע מאיראן והשאיפות המושמצות של המשטר האיראני. עוד ציין הגנרל מקנזי כי האיראנים הגבירו פי 12 את תקיפות הסייבר שלהם, אבל ציין כי ארצות הברית אינה מחפשת להילחם מול איראן.

בתוך כך, משרד החוץ של צרפת הביע דאגה מההצהרות האיראניות בנוגע לסוגיית הגרעין, והוסיף כי צרפת נחושה שהסכם הגרעין בין איראן למעצמות ייושם במלואו וקוראת לכיבוד כל המחויבויות בו ובשאר האמנות למניעת הפצת נשק גרעיני.