סירות דיג ברצועת עזה
צילום: אי-פי

לאחר ההבנות: מרחב הדייג בעזה ייפתח מחדש

מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע על פתיחתו מחדש של המרחב עד 12 מיילים ימיים. זאת כחלק מהצעדים למניעת הידרדרות הומניטארית ברצועה. הצעד מותנה בכך שהדייגים יכבדו את ההסכמות
איציק זוארץ ומשה ברקוביץ'
10 במאי 2019
00:21

מרחב הדייג ברצועת עזה ייפתח הבוקר (שישי) מחדש עד לטווח של 12 מיילים ימיים, כך הודיעה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. לפי היחידה מדור בצעד כחלק מהמדיניות הידרדרות הומניטארית ברצועת עזה. כמו הודגש שמימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות וכל חריגה תטופל על ידי כוחות הביטחון. 

מוקדם יותר מסר יו"ר איגוד הדייגים בעזה, ניזאר עיאש, שישראל הודיעה לדייגים על פתיחת המרחב מחדש. לדבריו, מנמל עזה ועד רפיח שבדרום הרצועה יוגבל טווח הדיג ל-12 מיילים ימיים. באזור צפון הרצועה הטווח הוא שישה מיילים ימיים. 

אתמול דווח בעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד שבישראל הזהירו את חמאס כי אם בזרוע הצבאית ימשיכו בפיתוח טילי קרקע-ים - היא תשוב למדיניות החיסולים הממוקדים, כיוון שהדבר משנה את מאזן הכוח באזור. 

מוקדם יותר השבוע פורסם בכאן חדשות שישראל תאפשר להעביר 30 מיליון דולר מקטר לחמאס כחלק מההסדרה בין ישראל לעזה.בתמורה מתחייב חמאס לרסן את הג'יאהד האסלאמי, שלפי עמדת כל גופי הביטחון, פעילותו היא שהביאה לסיכול ההסדרה. נוסף על כך, מתחייב חמאס לצמצם את הפגנות הגדר כשהמפגינים יורחקו עוד יותר מהגבול, כדי למנוע אלימות. עוד יופסקו שיגורי הבלונים, וישראל תיפתח את המעברים ותרחיב את שטח הדיג.