המשלחת המצרית לעזה

מצרים ביקשה מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי לשמור על רגיעה בגבול

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" מדווח כי המשלחת המצרית צפויה לדלג בימים הקרובים בין ישראל לעזה, בין השאר כדי להבטיח את יישום הבנות הרגיעה. גורמים בעזה: המענק הכספי מקטר - קריטריון מרכזי לבחינת מחויבות ישראל
רועי קייס, עומרי חיים ומעין אלטמן
11 במאי 2019
09:47
עודכן ב 12:41

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המקורב לחיזבאללה, מדווח הבוקר (שבת) כי המשלחת המצרית שעזבה אמש את רצועת עזה, ביקשה מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי לשמור על רגיעה בגבול בימים הקרובים. על פי הדיווח, המשלחת צפויה לדלג בימים הקרובים בין ישראל לעזה, בין השאר כדי להבטיח שישראל מחויבת ליישם את הבנות הרגיעה ולעקוב אחר המתרחש. גורמים בעזה אמרו כי הפלגים רואים בסוגיית המענק הכספי מקטר קריטריון מרכזי לבחינת מחויבותה של ישראל ליישום ההבנות.

בתוך כך, בכיר בג'יהאד האסלאמי, ח'אלד אל-בטש, מזהיר את ישראל מהתמהמהות ביישום ההבנות. בריאיון לעיתון פלסטיני, איים אל-בטש כי "אם ישראל לא תהיה מחויבת ליישם את ההבנות המצריות לשבירת המצור - יש לנו התנגדות שמסוגלת לאלץ אותה ליישם אותן ולהגן על העם שלנו ועל ההפגנות הלא אלימות שלו". בהמשך, קרא אל-בטש למצרים לפקח אחר יישום ההבנות ולהפעיל לחץ על ישראל כך שתקיים את מה שהבטיחה - כולל הפסקת הירי לעבר מפגינים, והבהיר כי הפגנות הגדר יימשכו.

מוקדם יותר היום התקיימה הלווייתו של הצעיר הפלסטיני בן ה-24, שנהרג אתמול מאש צה"ל במהלך הפרות הסדר בגבול הרצועה. כ-6,000 פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר הגבול כדי להשתתף בהפרות הסדר השבועיות ביום שישי, ו-30 מפגינים נפצעו במהלכן.

אמש אמר סגנו של מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אל-חיה, בטקס אזכרה של אחד ממפקדי השטח בחמאס שנהרג בסבב האחרון, כי "העידן שבו ישראל כופה את המשוואות נגמר וגם זמן החולשה תם. ישראל שוגה באשליות אם היא חושבת שהיא מסוגלת ליצור משוואות חדשות, לשפוך את דמם של המפגינים ולהרוג את לוחמי הג'יהאד". אל-חיה הוסיף: "אנו אומרים לישראל שמה שראיתם זו תמונה מוקטנת ממלחמה מוקטנת וכפי שאמר ראש הזרוע הצבאית של חמאס – 'אם תגבירו את התוקפנות שלכם, אז אנחנו נגביר את התגובה". 


אתמול בבוקר נפתח מחדש מרחב הדיג בעזה עד לטווח של 12 מיילים ימיים. לפי הודעת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, מדובר בצעד שהוא חלק מהמדיניות למניעת הידרדרות הומניטרית בעזה. הודגש שמימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות, וכל חריגה תטופל על ידי כוחות הביטחון.

מוקדם יותר השבוע פורסמו בחדשות הערב בכאן 11 פרטים חדשים על התנאים שהביאו להפסקת האש בין ישראל לחמאס: כחלק מההסדרה, ישראל תאפשר להעביר 30 מיליון דולר מקטר לחמאס כחלק מההסדרה בין ישראל לעזה. הסכום הזה צפוי לעבור בקרוב, והוא גבוה מכפי שעבר עד כה.

בתמורה, מתחייב חמאס לרסן את הג'יאהד האסלאמי, שלפי עמדת כל גופי הביטחון - פעילותו היא שהביאה לסיכול ההסדרה. נוסף על כך, מתחייב חמאס לצמצם את הפגנות הגדר כשהמפגינים יורחקו עוד יותר מהגבול, כדי למנוע אלימות.