מעבר לרצועת עזה
צילום מסך

ישראל תפתח הבוקר את מעברי הגבול לרצועה

זאת כחלק מההתחייבויות שנטלה על עצמה ירושלים במטרה להשיב את השקט. הערכה: גם הכסף הקטרי יגיע השבוע לעזה
רועי קייס
11 במאי 2019
20:16
עודכן ב 06:09

אחרי סבב הלחימה מגיעות ההקלות לרצועת עזה: אם לא יהיו אירועים חריגים בגבול, ישראל תפתח הבוקר (ראשון) לראשונה מאז ימי הלחימה את מעברי הגבול לרצועה. מדובר במעבר ארז המיועד למעבר בני אדם ולמעבר כרם שלום המיועד להעברת סחורות. מעברים אלו נסגרו בשל הירי הרקטי של הג'יהאד האסלאמי וחמאס לעבר שטח ישראל. במקביל, גורמים פלסטינים מעריכים כי הכסף הקטרי, כ-30 מיליון דולר, יגיע אף הוא השבוע לרצועה, באמצעות השליח של מדינת המפרץ.


מהלכים אלו מצטרפים לפתיחת מרחב הדיג בעזה ל-12 מייל, והם מתבצעים כדי להמשיך במסלול הרגיעה. עם זאת, בג'יהאד האסלאמי איימו השבוע כי אם ישראל לא תעמוד בהתחייבויותיה האש על הגבול תחודש.

בתוך כך, העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המקורב לחיזבאללה, דיווח הבוקר (שבת) כי המשלחת המצרית שעזבה אמש את רצועת עזה, ביקשה מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי לשמור על רגיעה בגבול בימים הקרובים. על פי הדיווח, המשלחת צפויה לדלג בימים הקרובים בין ישראל לעזה, בין השאר כדי להבטיח שישראל מחויבת ליישם את הבנות הרגיעה ולעקוב אחר המתרחש. גורמים בעזה אמרו כי הפלגים רואים בסוגיית המענק הכספי מקטר קריטריון מרכזי לבחינת מחויבותה של ישראל ליישום ההבנות.