מפגינים איראנים במחאה נגד ארצות הברית
צילום: אי-פי

גורם ביטחוני: המתיחות בין ארה"ב ואיראן עלולה להשפיע על ישראל

במערכת הביטחון מעריכים כי ההידרדרות ביחסי וושינגטון-טהראן עשויה לבוא לידי ביטוי גם בגבול הצפון, שם מנסה איראן לבסס את כוחותיה, וברצועת עזה עם הג'יהאד האיסלאמי אולם סבורים כי לא מדובר בעימות ישיר בין ישראל לבין איראן
כרמלה מנשה
12 במאי 2019
06:06

על רקע האיומים של איראן כי תשוב להעשיר אורניום, הבוקר (ראשון) דווח כי בצה"ל ובמערכת הביטחון עוקבים אחר ההתפתחויות האזוריות והמתיחות בין ארצות הברית ואיראן. במערכת הביטחון לא מוציאים מכלל אפשרות כי המתיחות בין ארצות הברית לאיראן עלולה להשפיע גם על הסביבה הקרובה לישראל. במערכת הביטחון ציינו כי את גבול הצפון, שם מנהלת ישראל מערכה ארוכה נגד בניית תשתית איראנית בסוריה. 

גם המתיחות ברצועת עזה אינה מנותקת מהאירועים באזור. בישראל חוששים שהג'יהאד האיסלמי, שמקבל את מימונו מאיראן, ינצל את המתיחות האזורית כדי להגביר את הלחץ ואת התביעה ליישום ההבנות בין ישראל לחמאס.

במערכת הביטחון סבורים כי השינוי ביחסים בין השתיים יהווה תפנית אסטרטגית באזור. "לא מדובר בעימות ישיר בין ישראל לבין איראן על רקע המתיחות עם ארצות הברית" אומר גורם ביטחוני, "אבל מדובר בסביבה נפיצה יותר שעלולה להשפיע בזירות בהן מתמודדת ישראל".

בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף במילואים עמוס ידלין, כי אנחנו רחוקים מעימות צבאי מלא בין ארצות הברית ואיראן. "אלה צעדים שבאים לשדר הרתעה ולומר לאיראנים שגילו את מה שהם מתכננים לעשות. האיראנים מסכמים שנה בעייתית מבחינתם והסנקציות מאוד כואבות להם. הם החליטו בעקבות הצעדים האמריקניים האחרונים שהם חייבי םלעשות משהו".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בשבועות האחרונים התגברה המתיחות ביחסי וושינגטון-טהראן. אתמול הודיע הפנטגון על שליחה של אוניית תקיפה וסוללת טילי פטריוט למזרח התיכון, בנוסף על נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" וכוח המפציצים שנשלחו לאזור. בדיווח של רשת CNN פורסם כי הבית הלבן העביר לשוויץ את מספר הטלפון של הנשיא טראמפ, על מנת שהאיראנים יוכלו להתקשר אליו - אם יבקשו במפורש את המספר. סגן שר החוץ האיראני, סעד עבאס ארקג'י, הגיב לדיווח: "אם האמריקנים רוצים להתקשר, יש להם את המספר שלנו. אם וושינגטון מעוניינת לתקשר עם טהראן עליה לפנות ישירות ולא דרך מתווכים".