מנדלבליט ונתניהו

"סירוב תמוה": היועמ"ש שלח את חומר החקירה לנציגי רה"מ, שסירבו לקבלו

בצעד חריג העביר מנדלבליט את החומרים עם שליח. היועץ המשפטי לממשלה חזר ואמר לצוות ההגנה כי עליהם לתאם מועד לשימוע תוך בשבוע וחצי
תמר אלמוג
12 במאי 2019
11:21

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אומר היום (ראשון) כי שלח את חומרי החקירה בתיקי נתניהו לסניגוריו של ראש הממשלה באמצעות שליח, אך הם סירבו לקבלם. מדובר בצעד חריג מצדו של אביחי מנדלבליט שכתב במכתב לפרקליטיו של נתניהו כי: "הסירוב תמוה".

במכתב שכתב חזר ואמר היועץ המשפטי לממשלה לצוות ההגנה כי עליהם לתאם מועד לשימוע בתוך בשבוע וחצי. הוא ציין כי לצורך קידום הליך השימוע הועתקה ליבת חומר החקירה על גבי מדיה מגנטית, כדי להקל על התמצאות החשודים בחומר החקירה ולחסוך בזמן העתקת החומרים ונשלחה לחשודים וגם לפרקליטי ראש הממשלה. מנדלבליט ציין גם כי קיים קושי בטענה מטעם נתניהו על היקף החומר והזמן הנדרש לאור הסירוב לקבל את החומר תקופה כה ארוכה. הוא הוסיף שלנוכח הסירוב שוגר המכתב אל עורכי הדין גם באמצעות דואר אלקטרוני וכי הוא ישקול את צעדיו בהתאם. 

הבוקר פורסם ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי היועץ המשפטי לממשלה צפוי לדחות את בקשת באי כוחו של נתניהו לדחות את מועד השימוע. פרקליטי ראש הממשלה טוענים כי גם בלי בעיית מימון שכר הטרחה, המועד עד לשימוע קצר ויש לדחות אותו "אם רוצים לעשות שימוע אמיתי ולא רק כדי לסמן וי". ביום שישי פורסם ב"השבוע" כי חשודים נוספים בתיקי נתניהו ביקשו דחייה של מועד השימוע.

כפי שפורסם בכאן חדשות, סניגוריו של נתניהו הדגישו במכתבם למנדלבליט כי ראש הממשלה לא מוותר על זכות השימוע, אולם היקף החומר שעמו הוא מתמודד נרחב יותר משאר החשודים. בנוסף על כך, נטען במכתבם כי הם מבקשים את הדחייה ללא קשר לסוגיית המימון. מטעמו של נתניהו טוענים כי מנדלבליט אינו יכול לנתק עצמו, כפי שעשה במכתבו אליהם בזמנו בסוגיית המימון, שכן הוא שהפנה את ראש הממשלה לוועדת ההיתרים.

לפני כחודשיים, הודיע מנדלבליט כי חומרי החקירה בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו יפורסמו לאחר הבחירות. מנדלבליט הודיע לבאי כוחו של ראש הממשלה ולבאי כוחם של שאר החשודים בפרשות, כי החליט להיעתר בחיוב לבקשת נתניהו ולהשהות את מסירת החומרים לכלל החשודים.

נתניהו ביקש באמצעות באי כוחו להשהות את מסירת החומרים נוכח טענתו כי הוא חושש שחומרי הראיות ימצאו את דרכם לכלי התקשורת ויפורסמו בתקופת הבחירות. בהודעת משרד המשפטים נמסר כי "היועץ המשפטי לממשלה החליט כי בנסיבות העניין, ובשים לב לכך שתכלית מסירת חומרי החקירה היא על מנת לאפשר היערכות לחשודים לשימוע שייערך בעניינם, ונוכח הקירבה למועד הבחירות, הרי שבאיזון בין האינטרסים השונים יש מקום להיעתר בחיוב לבקשה".

לפי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, שפורסמה בפברואר, נתניהו יועמד לדין כפוף לשימוע בגין עבירת שוחד בתיק 4000 - תיק בזק. בתיק 1000 - תיק המתנות ובתיק 2000 - תיק שיחות נתניהו-מוזס הוא יועמד לדין בגין עבירות מרמה והפרת אמונים.