הצתת ביתה של משפחת דוואבשה

עסקת טיעון עם הקטין הנאשם בפרשת הרצח בדומא

פרסום ראשון: ההסדר מקטין בצורה דרמטית את חלקו של הנאשם בפרשה - הוא יודה בקשירת קשר להצתה, ולא בקשירת קשר לביצוע רצח, כמו שיוחס לו באישום המקורי
כרמל דנגור
12 במאי 2019
12:49

עסקת טיעון תיחתם היום (ראשון) עם הנאשם בפרשת רצח משפחת דוואבשה בכפר דומא. כך פורסם לראשונה בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. ההסדר מקטין משמעותית את חלקו של הנאשם בפרשה.

כתב האישום המקורי ייחס לנאשם, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים, קשירת קשר לביצוע רצח. בכתב האישום החדש מיוחסת לו קשירת קשר להצתה בלבד. הרצח עצמו כלל אינו מוזכר בכתב האישום המתוקן, והוא מסתיים ב"מסיבה שאינה ידועה במדויק למאשימה לא צלח המפגש המתוכנן בין הנאשם לאחר באותו הלילה".

ה"אחר" הוא עמירם בן אוליאל, הנאשם המרכזי - שלו מיוחסות שלוש עבירות רצח ושתי עבירות של ניסיון רצח. שמו של בן אוליאל כלל אינו מוזכר בכתב האישום המתוקן של הנאשם הנוסף. לנאשם יוחסו גם שש עבירות תג מחיר - ארבע הצתות ושני ניקובי צמיגים. הצתת כנסיית הדורמציון, העבירה המשמעותית מביניהן, והצתה נוספת, נמחקו מהאישום המתוקן - יחד עם עבירה אחת של ניקוב צמיגים.

הפרקליטות תבקש להטיל על הנאשם, שנמצא במעצר כבר שלוש שנים, עד חמש שנות מאסר. פסילת חלק מהודאות בן אוליאל והנאשם הקטין לפני כשנה, היא שהובילה להסדר הטיעון. בית המשפט קבע כי כל ההודאות שנגבו משניהם, תוך שימוש באמצעים פיזיים ("חקירות צורך"), פסולות. כל הודאותיו של הקטין, שניתנו אחרי "חקירות הצורך" - נפסלו. כלומר, כמעט כל ההודאות של הנאשם הקטין, שקשרו אותו לפרשת דומא, נפסלו, וזה כאמור מה שהוביל להסדר הטיעון שצפוי להיחתם היום.

חסיין דוואבשה, אביה של אם המשפחה, ריהאם דוואבשה וסבו של התינוק עלי שנהרגו בפיגוע, אמר בשיחה עם כאן חדשות כי בכוונתו לפנות לרשויות משפטיות בחו"ל אם יחוש שבית המשפט בארץ לא פסק משפט צדק. דוואבשה הביע את אכזבתו מהפרסום על העסקה הצפויה להיחתם עם הנאשם בתכנון הרצח ואמר כי "אין כאן משפט צדק, כיוון שגם מי שתכנן אשם במעשה, לא פחות ממי שביצע בפועל". הוא הוסיף כי בעקבות שימוש באמצעים פיזיים נפסלו עדויות רבות של הנאשם אך בכל זאת דורש שיהיה צדק. 

משב"כ נמסר בתגובה: "במסגרת ההליך המשפטי בעניינו של הקטין הנאשם בקשירת קשר לביצוע הפיגוע בדומא, הודה היום הנאשם במעורבות המיוחסת לו בביצוע הפיגוע בו נרצחו שלושה בני משפחת דוואבשה. הודאת הנאשם נתנה לאחר שלאורך כל ההליך טען כי אין לו שום קשר לפיגוע בדומא ושמסר הודאת שקר רק בגלל תנאי חקירתו.

עוד נמסר: "במסגרת טיעוניה לעונש, תבקש המדינה להחמיר בעונשו של הקטין, לנוכח התוצאות הקשות של קשירת הקשר בה הודה. במקביל להרשעה זו, נמשך משפטו של עמירם בן אוליאל, הנאשם בביצוע מעשה הרצח עצמו".