ליצמן וגפני, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החרדים זועמים: התיק השלישי שקיבלנו - זוטר

בליכוד דווקא שידרו אופטימיות בנוגע למשא ומתן: חלה התקדמות משמעותית. מוקדם יותר היום דווח על התקדמות במגעים בין הליכוד לישראל ביתנו
זאב קם ומיכאל שמש
12 במאי 2019
13:50

המשא ומתן להרכבת הממשלה נמשך בכל החזיתות: ביהדות התורה הביעו היום (ראשון) זעם על כך שזכו מהליכוד להצעה לתיק שלישי זוטר ולא קיבלו את אחד מהתיקים שביקשו. מנגד, גורמים בליכוד דווקא טענו כי המגעים מתקדמים בצורה טובה וכי חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן.

במפלגה החרדית אשכנזית דרשו (מלבד ועדת הכספים ותיק הבריאות) לקבל את משרד השיכון או את משרד הרווחה או את משרד הכלכלה. לטענתם, בליכוד הציעו להם לבחור אחד משלושת התיקים הבאים: תיק המדע, תיק התיירות ותיק איכות הסביבה. נכון לרגע זה המשא ומתן איתם אינו מתקדם בשל כך. בנוסף, באופן תמוה, עד לרגע זה לא נקבעה ישיבת משא ומתן עם אף אחד מהצוותים של המפלגות האחרות, וזאת למרות לוח הזמנים המתקצר.

הבוקר דווח ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב על התקדמות מסוימת בשיחות בין הליכוד וישראל ביתנו. לפי הדיווח, נושא אחד שבו יש התקדמות נוגע לדרישות התקציביות של ישראל ביתנו ובראשן פנסיית מינימום לקשישים, שעלותה נאמדת בכשני מיליארד שקלים.

נושא שני שבו יש התקדמות נוגע לענייני דת ומדינה. דווח כי בליכוד מגלים הבנה ונכונות לדרישת ישראל ביתנו לנסח סעיף בהסכם הקואליציוני שיקבע כי לא תהיה שום פגיעה או שינוי בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. לעומת זאת, בנושא חוק הגיוס עדיין לא נרשמה פריצת דרך והשיחות נמשכות סביב נושא זה.

בתוך כך, יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ אישר הבוקר כי תיק המשפטים הוא סלע המחלוקת במשא ומתן הקואליציוני ואמר כי הוא לא מדבר בשפה של אולטימטום, אך "התביעה הזאת ראויה". בריאיון לאסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב אמר פרץ כי תיקי החינוך והמשפטים מגיעים לו ולשותפו בצלאל סמוטריץ' בזכות.

האזינו לריאיון עם רפי פרץ בכאן רשת ב: