נתניהו ומנדלבליט, ארכיון
צילום: הדס פרוש ותומר נויברג, פלאש 90

ביקורת במערכת אכיפת החוק נגד רה"מ: חוצה קו אדום

במשרד המשפטים ככל הנראה ימתינו לראות מה יהיו צעדיו הבאים של נתניהו בטרם יחליטו כיצד לנהוג. על פי ההערכות, למרות עמדת המבקר כי יש לאפשר לרה"מ לטעון בפני ועדת ההיתרים, בוועדה ידרשו קודם כל את פרטי נכסיו
תמר אלמוג
12 במאי 2019
21:05

ביקורת חריפה במערכת אכיפת החוק על התנהלות ראש הממשלה בנימין סביב השימוע בנוגע לחקירותיו, בימים האחרונים בפרט. בין היתר נאמר כי מדובר ב"חציית קו".


במשרד המשפטים צפויים להמתין כשבוע ולראות מה יהיו הצעדים מטעם ראש הממשלה בטרם תתקבל החלטה כיצד לנהוג.

בנוגע למימון הוצאות המשפט של ראש הממשלה: למרות שמבקר המדינה תומך בעמדת נתניהו שיש לאפשר לצוותו לטעון בפני הוועדה טרם יספק מידע על מצבו הכלכלי, נכון לעכשיו הוועדה למתן היתרים עומדת על כך שנתניהו קודם כל יספק נתונים על נכסיו והצהרות הון.

מבקר המדינה הודיע הערב כי הוא תומך בעמדה מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיה יש לאפשר לנציגיו ישיבה מקדמית עם חברי הוועדה למתן היתרים בנושא המימון של הוצאותיו המשפטיות.

דברי המבקר מגיעים בניגוד לעמדת הוועדה, שלפיה למרות הדחיפות בקיום הדיון, על נתניהו להמציא מענה לשאלות שנשאל ולהעביר להם את הנתונים, ועד אז לא תהיה שום ישיבה.

כך היה למעשה גם בעתירה הקודמת: הוועדה התנגדה לאפשר לסניגורים לטעון, למרות שהמבקר קרא לעשות כן, והנושא הגיע להכרעת בג"ץ.

בנוסף פורסמה הערב עמדת הוועדה ותשובתה להודעת נתניהו כי הוא מוותר על המימון מבן דודו, נתן מיליקובסקי. הוועדה הבהירה כי תתייחס מעתה רק לבקשתו של נתניהו למימון ההוצאות על ידי ספנסר פרטריג'. 

הוועדה אף מתחה ביקורת על נתניהו על כך שלא סיפק את הפרטים שאותם ביקשה ממנו, כפי שהתחייב לעשות בפני בג"ץ.

הוועדה סיכמה את דבריה בכך ש"הוועדה ערה לדחיפות הנחוצה בקיום הדיון המשלים אך היא מבקשת בשלישית לחזור ולהבהיר כי כל עוד המבקש עומד בסירובו, ועקב זאת לא יימסרו לה מלוא הפרטים שהתבקשו ממנו, לא תיקבע שום ישיבה נוספת בפרשה זו".