הפגנות בוורשה
צילום: אי-פי

פולין ביטלה את הפגישה עם המשלחת הישראלית להשבת רכוש היהודים בשואה

בפולין אמרו לכאן חדשות כי עמדתם בנוגע להשבת הרכוש היהודי בלי יורשים תשתנה וכרגע אין כוונה לאפשר לישראלים או ליהודים לתבוע אותו
עמיחי שטיין
13 במאי 2019
05:14
עודכן ב 07:20

משרד החוץ הפולני הודיע הלילה (שני) על ביטול המשלחת הישראלית שהייתה אמורה לקדם את השבת הרכוש היהודי מתקופת השואה. הפולנים הודיעו כי ההחלטה נובעת משינוי ברגע האחרון בהרכב המשלחת הממשלתית. סיבה נוספת היא ההודעה שהביקור יתמקד בסוגיות הקשורות להשבת הרכוש. בפולין אמרו לכאן חדשות כי עמדתם בנוגע להשבת הרכוש היהודי בלי יורשים תשתנה וכרגע אין כוונה לאפשר לישראלים או ליהודים לתבוע אותו.

בימים האחרונים הפגינו אלפי לאומנים בוורשה נגד החוק האמריקני על השבת רכוש יהודי שנגזל בשואה. הנושא עלה לדיון לקראת הבחירות שיערכו במדינה בהמשך השנה והוא נמצא בקמפיינים השונים של המתמודדים. המפגינים, מארגונים ימניים קיצוניים, אמרו כי ארצות הברית אינה צריכה להתערב בענייניה הפנימיים של פולין, וכי היא מעדיפה את האינטרסים של היהודים על פני האינטרסים של פולין.

אתמול נמסר מהמשרד לשוויון חברתי כי משלחת בראשות מנכ"ל המשרד, אבי כהן סקלי, תצא לסדרת פגישות עם בכירים בממשלת פולין. בהודעה נמסר כי בשנים האחרונות גובשה תוכנית עבודה להשבת רכוש יהודי מול חמש מדינות יעד, ובהן פולין, זאת בשיתוף משרד החוץ ואיל"ר (ארגון יהודי להשבת רכוש). 

במסגרת פעילות התכנית מקודמות פעולות חקיקה עם מדינית נוספות הנוגעות לזכויות היהודים שורדי השואה וכן להשבת רכוש יהודי. במסגרת זו, מקדמת גמליאל מהלכים מול ממשלת גרמניה בכדי להרחבת הכרת הגרמנים בשואת יהדות רומניה, וכתוצאה הרחבת מעגל מקבלי הפיצויים. כמו כן,  בהנחיית השרה מוביל המשרג לשוויון מהלכים מול ממשלת רומניה להשבת הרכוש היהודי מהמדינה.