בני נוער יהודים בפולין
צילום: אי-פי

"לא מתקבל על הדעת שיהודים ישלמו ברכוש על השמדתם"

ד"ר אהרון מור, חוקר שעוסק בהשבת הרכוש היהודי, תקף את עמדת ממשלת פולין בנושא על רקע ביטול הגעת המשלחת הישראלית: "לטיעון של הפולנים אין בסיס". בכיר בפרלמנט הפולני הבהיר כי עמדת המדינה בנושא תשתנה
קלמן-ליברמן
13 במאי 2019
10:11

"זה פשוט לא מתקבל על הדעת שהיהודים ישלמו ברכושם על השמדתם בפולין", כך אמר הבוקר (שני) בכאן רשת ב ד"ר אהרון מור, חוקר שעוסק בהשבת רכוש יהודי. זאת על רקע החלטת פולין לבטל הגעתה של משלחת ישראלית  שהייתה אמורה לעסוק בהשבת רכוש של יהודים שנספו בשואה.

האזינו לראיון המלא עם ד"ר מור 

ד"ר מור השמיע ביקורת על העמדה הפולנית ביחס לסוגיית הרכוש היהודי ואמר: "אין כוונה שהרכוש הזה יועבר לישראל, יש כוונה שהרכוש הזה יוחזר לעם היהודי והעם היהודי יחליט איך לטפל בו ואיך לחלק אותו בין ישראל והתפוצות. חוץ מזה שמדינות אחרות כן פעלו והסדירו את הנושא, כך שלטיעון הפולני, שנשארה בין המדינות הבודדות שלא הסדירו את הנושא אין בסיס".

ד"ר מור הוסיף: "רובו או חלקו הגדול של הרכוש היהודי שנשאר בפולין הוא ללא יורשים והוא מגיע חזרה לעם היהודי כי הפולנים אומרים בעצם השילומים שלנו זה הרכוש היהודי וזה פשוט לא מתקבל על הדעת בשום צורה".

בכיר במפלגת השלטון בפולין התייחס הבוקר לכאן חדשות לביטול הפגישות עם המשלחת של המשרד לשוויון חברתי: "עמדתנו בנושא עומדת להשתנות. אין כוונה לאפשר לישראל או ליהודים לתבוע רכוש ללא יורשים".

עם זאת, הדגיש הבכיר כי פולין לא מתכוונת לאסור על ישראלים להגיע למדינה ולדבר על הנושא. "אנו מעוניינים במערכת יחסים טובה עם ישראל. עם זאת בנוגע לרצון לדבר על הפיצויים - העמדה שלנו היא שהגרמנים הם אחראים לפשעים נגד יהודים שבוצעו על אדמת פולין בתקופת השואה, ולכן אם מעוניינים לתבוע רכוש שאין לו יורשים כפיצוי נזק – שיתבעו את הגרמנים", אמר.

שר במשרד החוץ הפולני אמר כי "לא ניתן לאף אחד 'לשחק לנו' במערכת הבחירות (האירופית ובפולין) סביב נושא ההשבה של רכוש. אני מדגיש: כל נושא ההשבה של רכוש ללא יורשים סגור מבחינתנו ואין לו שום הצדקה חוקית".

גורמים נוספים בממשל תהו על התזמון של פרסום הודעה כזאת על בואה של משלחת בנושא: "מדובר בתזמון גרוע מאוד, לבוא בתקופת הבחירות כשהנושא טעון כל כך ולדבר על זה. מדובר בבזבוז זמן מבחינת המשלחת אם היא רוצה לקדם משהו". בפולין טענו אמש כי מבחינתם הפגישות עם המשלחת היו אמורות לעסוק ב"מגוון נושאים" ופתאום מתברר שנושא הפיצויים הובלט ומככב.