שוטרות בשוודיה
אי-פי

הדקירה בשוודיה: התוקף מוסלמי, במשטרה מעריכים שהמניע אינו אנטישמי

אשתו של מזכיר הקהילה היהודית בהלסינגבורג נדקרה ומצבה יציב. בקהילה היהודית משוכנעים: מדובר בפשע שנאה
אנטוניה ימין
14 במאי 2019
20:14

אירוע הדקירה בעיירה הלסינברג שבשוודיה: חשוד המוכר למשטרה זוהה על ידי הרשויות בזכות מצלמות אבטחה שהיו במקום האירוע. המשטרה טוענת: בניגוד לחשש של תושבי הלסינגבורג -לא מדובר בפשע שנאה, ואין סיבה להאמין שהתקיפה אירעה על רקע יהדותה או מקום עבודתה של הנדקרת, אשתו של מזכיר הקהילה היהודית בעיירה הלסינברג, בשנות ה-60 לחייה, שמצבה יציב.

לפי דיווחים במדינה, התוקף הוא מוסלמי וזהותו ידועה למשטרה. בקהילה היהודית, בניגוד לעמדת המשטרה, מעריכים שמדובר בתקיפה על רקע אנטישמי. 

עד ראייה שהיה במקום סיפר מוקדם יותר היום כי האישה צעקה לעזרה באנגלית. הלסיברג ממוקמת בסביבת העיר מלמו ויש בה קהילה יהודית קטנה בת 20 חברים. בשיחה לכתבת כאן באירופה, אנטוניה ימין, אמר אמנון צ׳וברה, חבר קרוב של הנדקרת ובעלה: ״למה זה קרה? את זה אף אחד עדיין לא יודע. אבל אף אחד לא פתאום קופץ על אישה ודוקר כמה פעמים סתם".

צ'וברה הסביר כי האווירה בהלסנבורג קשה מעט מבחינת אנטישמיות וכי יש במקום פעילות אסלאמית. "אני לא יכול לומר בוודאות שמדובר באנטישמיות אבל כן יש כאן חשש כזה. בשעה זו מחפשים אחר התוקף״.

סגן וממלא מקום  יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל אמר בתגובה: "בזמן שתיירים רבים תושבי אירופה הגיעו לישראל השבוע כדי להשתתף באירועי האירוויזיון, ישנם אנשים שממשיכים להפיץ שנאה ואנטישמיות ברחבי אירופה. שוב אנו שומעים על מקרה קשה ומזעזע, הפעם בשוודיה, כלפי עובדת בקהילה היהודית בהלסינגבורג שהיתה בדרכה לעבודה. מדובר במקרה חמוד ביותר ועל הרשויות בשוודיה לדאוג לביטחון הקהילה היהודית במקום ולמנוע הישנות של מקרים כגון אלה. אני מברך את משטרת שוודיה שבחרה נכון להציב שוטרים לשמור על משרדי הקהילה עד שירגע המצב. כולי תקווה ששמירה כזו לא תהיה נצרכת עוד בעתיד. יהודים צריכים לחיות בשלווה ובביטחון בדיוק כמו התושבים אחרים במדינתם. די לטרור האנטישמי".

כתבתה של אנטוניה ימין על גל האנטישמיות בשוודיה,מדצמבר 2017: 

ליאורה לויאן, שליחת מכון שטראוס עמיאל מבית אור תורה סטון, בגטבורג, שוודיה, אמרה: "ברור שאירועי אנטישמיות אלימים הם מאוד מטלטלים. כשהאנטישמיות מרימה ראש במקום אחד, גם אנטישמים במקום אחר מרגישים יותר בנוח. לא נדיר לחלוף על פני קבוצת מהגרים ולחטוף קללות על ישראל. אין ספק שככל שאירועים כאלה מתרחשים יותר, אנשים רבים יבחרו להנמיך פרופיל מבחינת הצגת סממנים יהודים".