רזיאל מעתוק

"רוצח, מניאק, סמרטוט": האיומים על השוטר שנטען כי ירה ביהודה ביאדגה

חייו של השוטר רזיאל מעתוק השתנו ללא היכר ברגע אחד, עם פרשת הירי בצעיר יהודה ביאדגה ז"ל. הצעיר שנורה בידי שוטר הצית את מחאת יוצאי אתיופיה נגד אלימות משטרתית. בשיא המחאה הופצה תמונתו של מעתוק, שכלל אינו קשור למקרה כמי שנטען שירה בביאדגה ומאז הוא היה נתון לאיומים בלתי פוסקים. הוא אף הונחה להסוות את זהותו מחשש לחייו
רועי ינובסקי
14 במאי 2019
22:30
עודכן ב 11:01

חיי השוטר רזיאל מעתוק השתנו ללא היכר, עם פרשת הירי ביהודה ביאדגה. תמונתו ופרטיו של מעתוק הופצו ברשתות החברתיות, תחת הטענה השקרית שהוא זה שירה בצעיר ממוצא אתיופי בבת ים. מזה ארבעה חודשים הוא סובל מאיומים על חייו, והוגדר על ידי המשטרה כאישיות מאוימת בדרגת סיכון גבוהה. מעתוק נאלץ לעזוב את דירתו לתקופה מסוימת, ואף הונחה להתגלח וללבוש כובע ומשקפי שמש כדי להסוות זהותו. 

שמו של מעתוק שורבב למקרה הטרגי של ביאדגה, בעקבות תגובה שכתב בפייסבוק לכתבה שעסקה במחאת יוצאי אתיופיה. השוטר מחק את התגובה בשל תגובות סוערות, אבל את כדור השלג שהחל אחר כך - לא היה ניתן לעצור.

בזה אחר זה גולשים החלו להעלות את תמונתו של מעתוק ברשת לצד הכיתובים: "זה השוטר שהרג את יהודה", ו"זה השוטר שרצח את הצעיר יהודה ביאדגה". בקבוצות ווטסאפ רבות הופצה תמונתו לצד הכיתוב: "זה הרוצח". מאות אלפי אנשים קיבלו באמצעים שונים את תמונתו של מעתוק, לצד מידע שקרי לפיו הוא ירה בביאדגה. השוטר קיבל תגובות כמו "זבל", "רוצח, מניאק, סמרטוט", "מחבל חמאס" ועוד.

על זהותו של השוטר שכן ירה בביאדגה הוטל צו איסור פרסום, ולכן למעתוק היה קושי להזים את הפרסומים הכוזבים לגביו. בתביעה שהגיש השוטר נגד אלו שהפיצו את המידע השקרי נכתב, בין היתר: "הוא נאלץ להתנהל כמו עד מדינה - להתחמק ולברוח". אחד הנתבעים אמר לכאן חדשות כי הוא מתנצל על הדברים, וכי מחק את הפוסט כשהבין שמדובר בטעות.