דניאל פרידמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופ' דניאל פרידמן: "דרושה רפורמה במערכת המשפט - לא חקיקה פרסונלית"

בריאיון לכאן רשת ב תקף שר המשפטים לשעבר את הצעות החוק שלפי הפרסומים מתכננת הקואליציה להעביר בכנסת הקרובה: "נתניהו נמצא בראשות הממשלה שנים לא מעטות. זה היה הזמן המתאים לדון ברפורמות, הדבר הזה לא נעשה"
קלמן-ליברמן
15 במאי 2019
09:10

שר המשפטים לשעבר, הפרופסור דניאל פרידמן, אומר היום (רביעי) כי הוא מתנגד לחקיקה פרסונלית שתמנע את העמדתו לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו אם וכאשר יוחלט להגיש נגדו כתב אישום. בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב אמר פרידמן כי הוא סבור שיש צורך ברפורמות לא מבוטלות במערכת המשפט, "אבל לא יתכן שהדבר הזה יהיה כרוך קודם כל בחקיקה פרסונלית".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

פרופסור פרידמן אמר כי הוא אינו יודע מה בדיוק מוצע בחקיקות העתידיות בנושא "אבל נראה לי שהמהלכים כרוכים אחד בשני ונראה לי שהדבר הזה לגמרי לא מתקבל על הדעת. הרי הדבר הראשון שעומד בפסגת העניין הוא חקיקה פרסונלית שתבטיח חסינות לראש הממשלה. אז אני מתנגד עקרונית לחקיקה פרסונלית שבכלל משבשת את כל המחשבה בנושאים האלה".

פרידמן ציין כי נתניהו נמצא בראשות הממשלה שנים לא מעטות שבחלק גדול מהן לא התקיימו חקירות נגדו. "זה היה בהחלט זמן מתאים לדון ברפורמות מתאימות, הדבר הזה לא נעשה. שום דבר. עכשיו כאלה התיקים מתחילים להתגלגל וחרב תלויה מעל ראשו אז פתאום הכול יוצא החוצה, אבל זה נראה לי דבר פסול, דבר שאי אפשר להשלים אתו ואי אפשר לקבל אותו".

שר המשפטים לשעבר המשיך ‪ואמר כי הציבור בוודאי לא הצביע על תיקון חוק החסינות באופן שיבטיח חסינות לנתניהו. "לפרש את הצבעת הציבור כתמיכה בחוק חסינות לדעתי אין לזה לא רגליים ולא ידיים".

‪פרידמן אמר כי הוא רוצה ששר המשפטים הבא ישקול שינויים ורפורמות ויבין שצריך לשקול אותם במנותק מנתניהו "ורצוי אחרי שהעניין שלו יסתיים לכאן או לכאן כדי שאפשר יהיה לשקול בצורה מאוזנת. רצוי להשיג גם הסכמות מסוימות מחלק מהאופוזיציה".