ארכיון
צילום: אי-פי

דקירת היהודייה בשוודיה: נעצר חשוד בניסיון רצח

החשוד זוהה אתמול בזכות מצלמות האבטחה שהוצבו בזירת הדקירה של אשתו של מזכיר הקהילה בעיר הלסינברג
גיא בריצמן
15 במאי 2019
09:31

דקירת האישה היהודייה בשוודיה: המשטרה בעיר הלסינברג עצרה הבוקר (רביעי) את החשוד שזוהה אתמול בזכות מצלמות האבטחה במקום, בחשד לרצח.

במשטרה טענו אתמול כי בניגוד לחשש של תושבי העיר, לא מדובר בפשע שנאה, ואין סיבה להאמין שהתקיפה אירעה על רקע יהדותה או מקום עבודתה של הנדקרת, אשתו של מזכיר הקהילה היהודית בעיר, בשנות ה-60 לחייה, שמצבה יציב.

לפי דיווחים במדינה, התוקף הוא מוסלמי וזהותו ידועה למשטרה. בקהילה היהודית, בניגוד לעמדת המשטרה, מעריכים שמדובר בתקיפה על רקע אנטישמי. 

עד ראייה שהיה במקום סיפר אתמול כי האישה צעקה לעזרה באנגלית. הלסינברג ממוקמת בסביבת העיר מלמו ויש בה קהילה יהודית קטנה בת 20 חברים. בשיחה לכתבת כאן באירופה, אנטוניה ימין, אמר אמנון צ׳וברה, חבר קרוב של הנדקרת ובעלה: ״למה זה קרה? את זה אף אחד עדיין לא יודע. אבל אף אחד לא פתאום קופץ על אישה ודוקר כמה פעמים סתם".

צ'וברה הסביר כי האווירה בהלסינברג קשה מעט מבחינת אנטישמיות וכי יש במקום פעילות אסלאמית. "אני לא יכול לומר בוודאות שמדובר באנטישמיות אבל כן יש כאן חשש כזה", הוסיף. "בשעה זו מחפשים אחר התוקף״.

סגן וממלא מקום  יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל אמר אתמול בתגובה: "בזמן שתיירים רבים תושבי אירופה הגיעו לישראל השבוע כדי להשתתף באירועי האירוויזיון, ישנם אנשים שממשיכים להפיץ שנאה ואנטישמיות ברחבי אירופה. שוב אנו שומעים על מקרה קשה ומזעזע, הפעם בשוודיה, כלפי עובדת בקהילה היהודית בהלסינגבורג שהיתה בדרכה לעבודה. מדובר במקרה חמוד ביותר ועל הרשויות בשוודיה לדאוג לביטחון הקהילה היהודית במקום ולמנוע הישנות של מקרים כגון אלה. אני מברך את משטרת שוודיה שבחרה נכון להציב שוטרים לשמור על משרדי הקהילה עד שירגע המצב. כולי תקווה ששמירה כזו לא תהיה נצרכת עוד בעתיד. יהודים צריכים לחיות בשלווה ובביטחון בדיוק כמו התושבים אחרים במדינתם. די לטרור האנטישמי".