ארכיון

ההפגנות בעזה: 60 פצועים ברצועה, אלפים מפגינים על הגדר

בצה"ל נערכו בכוחות מתוגברים להגעתם של עשרות אלפי בני אדם להפגנות לרגל יום הנכבה. דובר צה"ל לתקשורת הערבית: "תושבי עזה, כדי שתגיעו בשלום לארוחת האיפטאר הערב, עליכם להתרחק מאזור החיץ"
כתבי כאן חדשות
15 במאי 2019
13:47
עודכן ב 15:45

מחאות על הגדר לרגל יום הנכבה: כ-11,800 בני אדם מפגינים בגבול עזה, ולראשונה מזה כחודש וחצי הגיעו למקום גם כוחות ריסון של חמאס, שתפקידם לוודא שהמפגינים לא יתקרבו לגדר המערכת.  משרד הבריאות בעזה מסר כי 60 מפגינים נפצעו בהפגנות באזור הגדר. בפעמים האחרונות שבהן פעלו כוחות הריסון, ההפגנות עברו בשקט יחסי.


בתוך כך, בשדות החקלאיים של אחד הקיבוצים בשער הנגב פרצה שריפה כתוצאה מבלון תבערה שנחת במקום. כוחות הכיבוי והחקלאים השתלטו על השריפה שכילתה 150 דונמים משדה החיטה. 

לפי דיווחים של מקורות פלסטינים חיילי צה"ל מתיזים מי בואש ומשליכים גז מדמיע לעבר המפגינים שהחלו להתאסף לאורך גדר הרצועה. בצה"ל נערכו בכוחות מתוגברים לקראת אירועי יום הנכבה, ובין היתר חסמו צירים באזור הגבול.

בכיר חמאס, פתחי חמאד, אמר בהפגנה: "אנו פועלים נגד ישראל בחמישה צעדים. היום אנו מקיימים צעדות עם אמצעים עדינים, אם לא יצליחו - נקיים צעדות באמצעים אלימים, ואם אלו לא יצליחו - נעבור לאישוש המשוואות ולאחר מכן סבב הסלמה ולבסוף למלחמה". 

דובר צה"ל לתקשורת הערבית, סגן אלוף אביחי אדרעי, צייץ בטוויטר על רקע ההפגנות ברצועה: "תושבי עזה, כדי שתגיעו בשלום לארוחת האיפטאר הערב, עליכם להתרחק מאזור החיץ וגדר המערכת".

הוועד המארגן של צעדות השיבה קרא הבוקר לתושבי עזה להגיע להפגנה על גדר הגבול לאחר תפילת הצהריים. בצה"ל נערכים לעשרות אלפים שעשויים להשתתף באירועים על הגבול שעשויים להביא להסלמה על הגדר ואף לשימוש במטענים נגד כוחות צה"ל.

בתוך כך, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי הכחישה דיווח מאתמול כי תהיה תגובה מיידית על דם פלסטיני שיישפך בהפגנה היום. בהודעת הארגון נמסר כי שום בכיר לא שוחח עם אתר אל-חדת' שפרסם את הדברים.

גם באוניברסיטת תל אביב ציינו את יום הנכבה: ברחבת הכניסה לאוניברסיטה התקיים טקס של תאי הסטודנטים הערבים באוניברסיטה. בטקס הניפו עשרות סטודנטים דגלי פלסטין. מולם קיימו קומץ סטודנטים ופעילי תנועת אם תרצו מסיבת "נכבה חרטא", הניפו דגלי ישראל ואף השמיעו מוסיקה בניסיון להפריע לטקס הנכבה.

בהכנת הידיעה השתתפו נורית יוחנן, סולימן מסוודה, איציק זוארץ, לירן כוג'הינוף ואסף פוזיילוב.