השופט בדימוס אליקים רובינשטיין

רובינשטיין: "אם החסינות תהיה מפלט - נהפוך למדינת עולם שלישי"

שופט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין אמר בריאיון לכאן רשת ב כי "לא מתקבל על הדעת שהעמדה לדין תימנע באמצעות תרגילי חסינות". על הכוונות לערוך שינויים במערכת המשפט אמר כי "הם לא רוצים לתקן, אלא להשמיד את היסודות"
הבוקר הזה
16 במאי 2019
07:34

שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין, התייחס הבוקר (חמישי) לחוק החסינות שמקדם ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אם אדם אחרי שימוע יצטרך לעמוד לדין והחסינות תהיה ארץ המפלט, זה הופך אותנו למדינת עולם שלישי, בעיניי זה ממש רעיון עוועים. שינויי חקיקה למטרה פרסונלית - זה לא דבר טוב".

האזינו לריאיון המלא עם השופט בדימוס אליקים רובינשטיין

בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, הוסיף היועץ המשפטי לממשלה לשעבר כי לא מתקבל על הדעת שהעמדה לדין תימנע באמצעות תרגילי חסינות. "זה לא דבר שאנחנו יכולים מבחינה ערכית, מבחינת מדינה מתוקנת, לעמוד בו. לא לזה גם נועדה החסינות. החוק צריך להיות שווה לכולנו".

השופט בדימוס התייחס גם לחוק הלאום, ואמר כי עיקרון השוויון שהופיע בהכרזת העצמאות צריך לקבל ביטוי גם בחוק: "אם כבר אתה עושה חוק מסגרת של יסודות המדינה, אתה אומר 'כן, ישראל היא מדינת לאום של העם היהודי ושלו בלבד - אבל יש בה גם אזרחים לא יהודים והם זכאים לשוויון'. הנוסח שאנחנו מציעים די פשוט - להגיד שמדינת ישראל מהווה בית ומקיימת שוויון לכל אחד מאזרחיה, זה הכל".

רובינשטיין התייחס לפרסומים על רצון הממשלה בשינוי מערכת המשפט, ואמר כי "את המהפכה החוקתית עשתה הכנסת. אלה שמדברים על בית המשפט לא רוצים לתקן - הם רוצים להשמיד את היסודות. זו האמת לאמיתה. בית המשפט הוא נכס אסטרטגי של מדינת ישראל".