אמו של המחבל מברקן

אמו של המחבל מברקן הורשעה באי מניעת פשע

וופאא נעאלווה, אימו של המחבל אשרף נעאלווה, שרצח ביריות את קים לבנגרוד וזיו חג'בי באזור התעשיה ברקן באוקטובר 2018 נאשמה בכך שידעה על כוונתו של בנה לפגוע בישראלים ולא מנעה זאת
אורלי אלקלעי
16 במאי 2019
16:23

בית הדין הצבאי בסאלם שבשומרון הרשיע היום (חמישי) באי מניעת פשע את וופאא נעאלווה, אימו של המחבל אשרף נעאלווה, שביצע את פיגוע הירי באזור התעשיה ברקן באוקטובר 2018. אשרף נעאלווה רצח בפיגוע את קים לבנגרוד וזיו חג'בי.

במשפט נטען כי המחבל הזהיר את אמו שבוע לפני הפיגוע, שייתכן שכוחות הביטחון יגיעו לביתם לבצע חיפושים, והורה לה לרוקן את הבית מחפצים יקרי ערך. עוד נטען כי האם אמרה לבנה השני שאשרף מבצע אימוני ירי מחוץ לביתם. בית המשפט קבע בהחלטתו כי הנאשמת ידעה על כוונתו של בנה להפוך לשאהיד, ושבכוונתו לפגוע באחרים ובישראלים בפרט והרשיע אותה בעבירה של אי מניעת פשע המיוחסת לה.

רפי לבנגרונד, אביה של קים שנרצחה בפיגוע בברקן, הגיע גם הוא לבית המשפט ואמר לאחר הכרעת הדין: "אנחנו יודעים גם שהאח והאבא שותפים. הוכח מעל כל צל של ספק שהיא הייתה שותפה לרצח. זה לא יסתיים בזה, על סמך ההכרעה כאן אני מתכוון לתבוע אותם אזרחית".


בעדותה של האם שנחשפה לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, טענה אמו של המחבל, כי הופעה מהפיגוע. היא סיפרה על הירי שביצע בנה בחצר האחורית, סמוך לביתם, שבועות לפני הפיגוע, ועל כך שביקשהממנו להיפטר מהנשק.

פרט לה הגישה התביעה כתבי אישום גם נגד אביו ואחיו של המחבל, המייחסים להם עבירות של אי מניעת עבירה ושיבוש הליכי משפט. בית המשפחה נהרס בחודש דצמבר האחרון אולם מקורות פלסטיניים דיווחו הבית שבכפר שוויכה, ליד העיר טול-כרם, החל להיבנות מחדש.