זירת האירוע

4 פועלים נהרגו בקריסת מנוף באתר בנייה ביבנה

המנוף קרס באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי, שם נהרגו בעבר עובדים נוספים. מותם של שלושה פועלים נקבע במקום, ומותו של פועל רביעי נקבע לאחר שחולץ מגובה רב
כתבי כאן חדשות
19 במאי 2019
10:22
עודכן ב 12:14

ארבעה פועלים נהרגו היום (ראשון) בקריסת מנוף באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה. שני פועלים אחרים חולצו על ידי כוחות ההצלה. מותם של שלושה פועלים כבני 30 נקבע במקום, ומותו של פועל רביעי, כבן 20, נקבע לאחר שחולץ מגובה של עשרות מטרים. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

יו"ר איגוד המנופאים, דן ורשבסקי, הסביר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי בזמן הפירוק של העגורן אחרי סיום עבודתו, היה כשל והחלק האחורי קרס עם המשקולות. "התאונה יכולה לנבוע מחוסר הכשרה, חוסר מקצועיות וחוסר זהירות", אמר ורשבסקי בריאיון.

"אני רוצה לשים דגש על כל העניין של הכשרה של פועלים באתר הבנייה, לא המרכיבים, לא הטכנאים של המנופים, לא הפועלים באתר הבנייה. חוץ מהפועלים הזרים הסינים שעוברים הכשרה של שלושה ימים, אנשים פשוט לא עוברים לא הדרכה שנתית, לא הכשרה מתאימה. מספיקה תעודה של בגובה ואתה פועל בניין, אין לימודים, אין הדרכה, אין לימוד חומר, אין כלום וככה זה נראה", ציין יו"ר איגוד המנופאים.

האזינו לריאיון המלא עם דן ורשבסקי

פרמדיק מגן דוד אדום אלון מלמה סיפר את שראה בעת שהגיע לזירת האירוע: "מדובר באתר בנייה גדול עם שני בנייני מגורים שבמרכזם עומד מנוף, חלקו האחורי של המנוף התפרק וקרס על הקרקע. שלושה פועלים שהיו בסמוך נפגעו באורח קשה מאוד בכל חלקי גופם.

"תוך כדי פעולות החילוץ שלהם ביצענו בדיקות רפואיות, אבל הם היו ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם. פועל נוסף, שנלכד על המנוף בגובה של עשרות מטרים מחולץ ברגעים אלו על ידי כוחות הכיבוי שהגיעו למקום".


תגובת "קו לעובד" לקריסת המנוף: חברת 'נאות שמיר' לא הסיקה את המסקנות, הרשויות לא עשו את עבודתן, ועובדי בניין שילמו היום בחייהם על כך. יש למצות את הדין עם כל האחראים המיניסטריאלים על הטרגדיה האיומה שהתרחשה היום, ומתרחשת יום יום בחיי משפחות רבות שיקיריהן רק יצאו לפרנס את משפחותיהן".

קריסת המנוף אירעה באותו אתר בו נהרג לפני כחודש נהג המשאית איציק כהן, שהתחשמל כתוצאה ממגע בין המנוף לקו מתח גבוה. ימים ספורים לפני התחשמלות הנהג, נהרגו עובדי חברת חשמל - נוני להב ובני אסולין, במהלך עבודות על המשכו של קו מתח.

כמו כן, כחצי שנה לפני כן פגע המנוף באותו קו מתח וגרם לפגיעה בתשתיות והפסקת חשמל ברחבי יבנה. מדובר בחברת הקבלן רמי שבירו. הממצאים עלו בתחקיר ששודר בכאן חדשות לפני שבועיים.

בתאונת העבודה, שהתרחשה בבני ברק בסוף השבוע, שבה נהרג פועל זר ממולדובה, עלה חשד לרשלנות חמורה של שלושה מנהלי עבודה באתר של חברת אשטרום בהתקנת משטח בגובה רב.  על פי ממצאי החקירה, הותקן משטח שעליו עמדו פועלים בניגוד לנהלי הבטיחות, בלי אבטוחים מתאימים ותוך רשלנות חמורה של מנהלי העבודה.

לשני מנהלי העבודה מיוחסת אחריות ישירה בשל היותם מעורבים ישירות בהתקנת אותה פלטפורמה, מנהל נוסף ששהה בחו"ל בעת התקנת המשטח גם כן חשוד בגרימת מוות ברשלנות. על אף החשדות שוחררו השלושה למעצר בית בשל אי קבלת עמדת המשטרה כי הם יכולים לשבש את החקירה במצב של מעצר בית מלא.

בהכנת הידיעה השתתפו: דניאל אלעזר, רועי ינובסקי, שירה הדס נקר, יובל אגסי והדס גרינברג