דאנקן לורנס

מה השופטים מבינים? | סיכום גמר אירוויזיון 2019

תם ונשלם אירוויזיון 2019. הוא היה צפוי לכאורה, עד שהפך למפתיע, בלתי צפוי ובסופו של דבר חזר להתיישר עם תחזיות ההימורים בדיוק כמעט מושלם. מירב קאופמן נפרדת מאירוויזיון 2019 עם סיכום ליל אמש
מערכת כאן
19 במאי 2019
12:00

ממש כפי שתל אביב אינה דומה לשום עיר אחרת בעולם, כך גם האורח הכי נוצץ שהתארח בה אי פעם - אירוויזיון 2019 אשר הרים את הסטנדרט לכל האירוויזיונים שירשו אותו בעתיד (שלום לך אמסטרדם). זה נובע מהסיבות המובנות אך בעיקר בשל הקרב הצמוד שנוצר בין גברדיית מתמודדים חזקה ומבטיחה ובשל פערים מעוררי תדהמה בין טעמם המוסיקלי של צוותי השופטים לזה של הצופים בבית.

לאחר 26 הופעות מצוינות שיצרו אי ודאות גדול אפילו יותר באשר לזהות המנצח, ובתום אינטרבל עמוס ברצף הופעות משובחות שלא איפשרו אפילו גיחה מהירה לריענון נשנושים במטבח (כולל זו של מדונה) - הגיעו תוצאות האמת.

אירוע שהרים את הסטנדרט של תחרויות האירוויזיון. מתוך אקספו תל אביב. מקור: ESC

יש את זה ביותר מלחיץ?
גם השנה הקולות שנאספו נחלקו לחצי - 50% מהם ניתנו ע"י חבר שופטים מכל מדינה ו-50 האחוזים הנותרים הגיעו מקהל הצופים ברחבי אירופה ובאוסטרליה. הצבעת השופטים סיפקה הפתעות בלתי צפויות, כמו רביעיית הדוז-פואה שקיבלו לייק מלאווי נציגי צ'כיה הכה חמודים, שהתמקמו בסוף הערב במקום ה-11, קפיצה נאה מהמקום ה-16 בטבלאות ההימורים. או מיקומו של לוקה האני משווייץ במקום השמיני, כשפועל סיים במקום הרביעי הודות לביצוע אנרגטי שעלה על הביצוע מחצי הגמר השני.

רק שהפעם, בשונה משנים קודמות, סדר ההקראה של קולות הצופים ניתן בפורמט שונה מן הרגיל, על פי סדר דירוג השופטים של המדינות, מה שיצר מתח גדול מהרגיל ואי ידיעה, ממש עד לשניות האחרונות, באשר למדינה המנצחת בתחרות.

התעלה על הציפיות. לוקה האני, נציג שווייץ. צילום: תומאס האנסאם 

אך את רגעי ההלם ששיקפו יותר מכל את הפער שבין השופטים לקהל בבית, סיפקו שתי מדינות שדווקא לא נחשבו לפייבוריטיות מובהקות או לכאלה ששאפו את אוויר פסגות התחזיות. אחת מהן היא מקדוניה הצפונית: הנציגה תמרה טודובסקה הרשימה בנסיקתה המטאורית הישר מהמקום ה-15 בתחזיות למרום המקום השני (על פי בחירת השופטים), הודות לביצוע חסר דופי, שליטה מושלמת במיתרי הקול והגשה בלתי מתפשרת. רק שאיכשהו, זה לא תאם את הבחירה של הקהל בבית שמיקם אותה במקום ה-12 בבחירות הקהל ובסופו של דבר, לאחר שקלול נקודות, במקום השמיני והמכובד.

המדינה השנייה באגף השוק הטוטאלי היא נורווגיה עם ההרכב Keiino, שפירגן לתרבות אנשי הסאמי מלפלנד במופע קצבי ומרשים, אך זכה ב-47 נקודות בלבד מצוותי השופטים. הקהל חשב אחרת והעניק לנורווגיה 291 נקודות שמיקמו אותה במקום החמישי והסופי.

מהפתעות הערב. תמרה טודבסקה, נציגת מקדוניה הצפונית. צילום: אנדראס פוטינג

המנצח לוקח הכל. לאמסטרדם
הזכיה הדי צפוייה (אם כי מורטת העצבים) של דאנקן לורנס ההולנדי, אשר הועמדה בסכנה אל מול הפופולריות של ג'ון לונדוויק השוודי ומחמוד האיטלקי, חזרה וגישרה על הקוטביות שבין קולות השופטים לקולות הקהל בהבדל של 30 נקודות בלבד.  כך גם לגבי סגנו הראשון, מחמוד, אשר כבש את המקום השני עם פער של רק 40 נקודות בין בחירות השופטים לאלה של קהל הצופים.

שיר שהעז להציג את פניה האמיתיות של אירופה. מחמוד, נציג איטליה. צילום: אנדראס פוטינג

אומרים שבכדי לזכות בתחרות צריך בעיקר טקסט איכותי, לחן מצוין והופעה מעולה. המשותף בין השירים של הולנד ואיטליה הוא שלשניהם טקסטים אישיים שמגיעים ממקום כואב וחסר אופטימיות לחלוטין, מה שמוכיח שהאירוויזיון הוא כבר לא גלולת האסקפיזם הקלילה והמרקדת כפי שהיה בעברו, אלא מקום שהבריחה אליו דווקא מפגישה את הקהל שלו עם המציאות הלא תמיד ורודה.

קרוב לודאי ששירים רומנטיים תמיד ינצחו את אלה שמבואסים מהחיים, אבל ההופעה של מחמוד אולי מעידה על שינוי בגישה לתחרות, עם שירים שמציגים את פניה האמיתיות של אירופה, שמתמודדת עם תמורות ושינויים, ואולי מחפשת להזדהות עם הצדדים הפחות קלים של הנפש האנושית.

כך או כך, הזכיה של לורנס היתה אמנם ידועה מראש, אך הוענקה לו בזכות ולא בחסד, שכן היא מבוססת על הופעה בקונספט מעט שונה מזכיות קודמות - מינימליזם עוצמתי וחודרני שמסוגל לשבור את מתנגדי השמאלץ הגדולים ביותר ויזכה, ככל הנראה, למגוון שיכפולים באירוויזיונים של השנים הבאות.

 זכייה שהוענקה בזכות. דאנקן לורנס, נציג הולנד וזוכה אירוויזיון 2019

אז היה מרגש, היה עוצר נשימה, היה מקבל, מכיל ומבדר, מלא גאווה וחיבוק חם לאורחים, ממש כמונו, הישראלים וכמו העיר תל-אביב, שכבשה כעת את פסגת פנתיאון הערים המארחות ועשתה את זה, לא כמו גדולה - אלא כמו ענקית אמיתית.

היה שלום, אירוויזיון 2019, להתראות בשנה הבאה, אי שם בהולנד האלופה.