טקס זיכרון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות: הקימו ועדת בדיקה לאסון נחל צפית

באירוע השנה לציון אסון מכינת בני ציון שב וקרא דני זמיר לראש הממשלה לקיים את הבטחתו בעניין ועדת הבדיקה
לירן כוג'הינוף
19 במאי 2019
14:28

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, דני זמיר, שב וקורא היום (ראשון) לראש הממשלה לקיים את הבטחתו להקים ועדת בדיקה לאסון נחל צפית. באירוע לציון יום השנה לאסון מכינת בני ציון בנחל צפית, שהתקיים בארנה בירושלים, אמר זמיר כי בשנה מאז האסון לא השכילו משרד החינוך ומשרד הביטחון להקים ועדת בדיקה לטענתו  מועצת המכינות הסדירה והחלה הכשרות בתחום הבטיחות. באסון נחל צפית נהרגו עשרה בני נוער.

באירוע שקיימה מועצת המכינות השתתפו כ-3,000 חניכי מכינות מרחבי הארץ. איציק ושרית אור, הוריה של אלה שנהרגה באסון אמרו ש לא יתכן ששנה אחרי האסון יושבים במשרד החינוך אנשים שאחרים לו. "זהו תיאטרון האבסורד", אמרו השניים. הם פנו באירוע ליו"ר איחוד מפלגות הימין, חבר הכנסת רפי פרץ, וביקשו כי אם יהיה שר הבא יקדם את הקמת ועדת הבדיקה. "זמן את הכל המשפחות השכוחות ותשמע מה יש לנו לחדש מגיעות אלינו עדויות והוכחות על אסונות או כמעט אסונות בעולם המכינות".

פרץ עצמו אמר באירוע כי אסון נחל צפית הוא קו פרשת המים. "אני בטוח שבכל מקום שנוכל נעשה את שיעורי הבית לכבודם של הנופלים. הם צריכים לדעת שהדבר הראשון שעשינו זה: 'ונשמרתם  לנפשותיכם מאוד'. נעשה הכל כדי שזה יקרה. איפה שאהיה אשתדל לעזור בלשמור על החיים. אני מאמין גדול במפעל המכינות".

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר באירוע: ״מורשתם של הנספים מצווה עליכם ללכת בדרך ה׳מעבר׳ ולעולם לא להסתפק בלהיות רק ׳בסדר׳. בעוד 20 שנה בני הדור שלי כבר לא ישבו בהנהגת המדינה. אבל אתם כן. ואני יודע שאם תלכו בדרך חבריכם שכבר לא איתנו, שעוד לפני שהגיעו למכינה כבר התנדבו והצטיינו בספורט ובלימודים ועשו כל כך הרבה מעבר, יש לנו על מי לסמוך".

כלת פרס ישראל מרים פרץ אמרה באירוע כי השיטפון שטף את החניכים שנספו, אך לא שטף את רוחם. "הם מתו בגוף, תנו לרוח שלהם להמשיך ולפעום בלבבות".