ארכיון
צילום: אי-פי

הבית הלבן ישיק את החלק הכלכלי של תוכנית השלום בסוף יוני

בהודעה משותפת של ארה"ב ובחריין נמסר כי הממלכה במפרץ תארח כינוס כלכלי לעידוד השקעות שיקדמו את החברה הפלסטינית, במסגרת תוכנית השלום. קושנר אמר כי הממשל יציג בהמשך גם את הפרק המדיני של התוכנית. העיתון פלסטיני אל-קודס דיווח שהאמריקנים החליטו לדחות את עסקת המאה
עמיחי שטיין וגילי כהן
19 במאי 2019
21:17
עודכן ב 20:44

"תוכנית המאה" של טראמפ יוצאת לדרך: מהבית הלבן נמסר הערב (ראשון) כי החלק הכלכלי של התוכנית יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות בגדה ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס השקעות ב-25 וב-26, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

"אם התוכנית תיושם יש לה פוטנציאל לשנות באופן דרמטי את חיי תושבי האזור", נכתב בהודעת הבית הלבן. בתשובה לשאלת כאן חדשות - האם ישראל תשתתף בוועידה בבחריין? בבית הלבן אמרו כי "רשימת המשתתפים תופץ בסמוך לאירוע".

בתוך כך, העיתון פלסטיני אל-קודס דיווח שארצות הברית החליטה לדחות את עסקת המאה עד להודעה חדשה, ולהתרכז כרגע בפן הכלכלי. לדברי העיתון, את הדברים אישר גם ג'ראד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ. 

יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, מסר בנוגע לכינוס בבחריין כי התקדמות כלכלית באזור תושג רק עם חזון כלכלי מוצק, וכי הממשל יציג בהמשך גם את הפרק המדיני של תוכנית השלום. קושנר ביקש להודות לממלכת בחריין על אירוח המפגש, ועל "מתן ההזדמנות להציג את הרעיונות שלנו ליצירת חיוניות כלכלית גבוהה יותר באזור".

יועצו וחתנו של טראמפ הוסיף כי בממשל מצפים לפגוש בכינוס אנשי עסקים מכל העולם, "כדי לבנות קונצנזוס סביב הצעדים הטובים ביותר שהקהילה הבינלאומית יכולה לנקוט, על מנת לפתח את הבסיס לעתיד משגשג. העם הפלסטיני, יחד עם כל האנשים במזרח התיכון, ראויים לעתיד בכבוד ובהזדמנות לשפר את חייהם".

מובראכ: נתניהו אינו מאמין בפתרון שתי המדינות

בתוך כך, נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארכ, אומר בריאיון שמתפרסם בעיתון כוויתי כי הוא אינו אופטימי בנוגע לתכנית השלום של ממשל טראמפ. לדבריו, כל ניסיון לכפות פתרונות לא צודקים עלול להביא לפיצוץ המצב.

עוד טען מובארכ כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מאמין בפתרון שתי המדינות ולא בעקרון של החזרת אדמות בתמורה לשלום: "אני מכיר אותו היטב. הוא רוצה לפצל את עזה מהגדה". מובארכ שב על טענתו מהעבר כי נתניהו הציע לו שמצרים תעניק לעזה חלק מרצועת הגבול עם סיני, וכי הוא סירב לכך בתוקף.

נשיא מצרים לשעבר הוסיף כי על מדינות ערב להיערך לפעול ולהגיב על תוכנית השלום של טראמפ, ובנוסף עליהן להתמודד בו זמנית עם האיום האיראני ועם הגחמות של ישראל. "סוגיה אחת לא צריכה להתעלות על סוגיה אחרת", אמר מובראכ.