כנסת
צילום: נעם ריבקין-פנטון, פלאש 90

אושר בקריאה ראשונה: לא תהיה מגבלה על מספר שרי הממשלה

65 ח"כים תמכו בחוק שקובע שלא תהיה מגבלה על מספר שרי הממשלה. בשבוע הבא תובא ההצעה לאישור סופי. יאיר לפיד: "התכנסנו כאן היום כדי להקים שמונה משרדי ממשלה מיותרים"
זאב קם
20 במאי 2019
19:11
עודכן ב 22:10

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה ראשונה את שינוי חוק יסוד הממשלה, שקובע שלא תהיה מגבלה על מספר שרי הממשלה. 65 ח"כים תמכו בהצעה, מול 54 שהצביעו נגדה. הלילה גם תוקם ועדה זמנית שאמורה להכין את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, ובשבוע הבא תובא ההצעה לאישור סופי במליאת הכנסת. זאת, על מנת להסיר את מגבלת השרים עוד בטרם תוקם הממשלה החדשה.

שר המדע, אופיר אקוניס, אמר בזמן הצגת הצעת החוק: "את השינוי הראשון בחוק יסוד הממשלה פרצה מפלגת העבודה כדי להקים את ממשלת השמאל של אהוד ברק. פעם אחת בלבד נשמר חוק יסוד הממשלה והיה זה בשנת 96 בממשלתו הראשונה של נתניהו. אצל שרון, בשם ההתנתקות והסיבוב פרסה שמאלה, היה זה אז מותר. לכן ממשלתו של אריאל שרון יכלה להחזיק כל כך הרבה שרים – 30 שרים ועשרה סגני שרים. הם היו מושחתים? הם שיחדו פוליטיקאים? ודאי התשובה שלילית".

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, תקף את הצעת החוק, ואמר: "היה איזה רגע שחשבנו שתקימו ממשלה לטובת המדינה אבל את זה קברתם ביום הראשון. אפשר לשים שלט בבית חולים בעפולה שכאן לא יקנו מכשיר MRI כי הכסף הלך למשרד ממשלתי מיותר. התכנסנו כאן היום כדי להקים שמונה משרדי ממשלה מיותרים".

"צעד ראשון בממשלה שתכליתה למנוע הגשת כתב אישום"

מוקדם יותר היום סערה הוועדה המסדרת של הכנסת, במסגרת דיון על קיצור המועד הנדרש, כדי להניח את הצעת החוק שמבקשת לבטל את המגבלה על מספר שרי הממשלה. חברי האופוזיציה העתידי הגיעו לדיון, ותקפו בחריפות את ההצעה: "החוק הזה זה אתנן פוליטי ראשון לממשלה שמקדשת שחיתות", אמר יו"ר סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן.

ניסנקורן הוסיף: "אנחנו רואים שזה רק הצעד הראשון לממשלה, שתכליתה לעשות הכול כדי למנוע הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה. אנחנו לא ניתן לזה יד".

ח"כ מכחול לבן מאיר כהן, אמר: "האתנן הפוליטי הזה עולה כחצי מיליארד שקל. חולי טרשת פנו רק הבוקר לכלל חברי הכנסת על תוספת של 80 מיליון שקל, ולזה אין תקציב. תעשו חשבון נפש, מעבר לאמות המידה הנמוכות. אתם גזלתם את תקציבם, ובפעם הבאה שיגיעו לכאן חולי טרשת או חולי סרטן השד, אל תהיו אמפתיים כלפיהם. אל תהיו אמפתיים כלפי היעדר התקציב שלהם כי אתם גזלתם אותו".

"האתנן הפוליטי הזה עולה כחצי מיליארד שקל. חולי טרשת פנו רק הבוקר לכלל חברי הכנסת על תוספת של 80 מיליון שקל, ולזה אין תקציב"

אתמול אישרה הממשלה את ההצעה לביטול המגבלה על מספר השרים החברים בה. בשנת 2013, דרשה יש עתיד עם כניסתה לממשלה להגביל בחוק את מספר השרים כך שלא יעלה על 18. עם הקמת הממשלה הנוכחית נקבעה הוראת שעה שאפשרה להגדיל את המספר השרים ל-21.

לבג"ץ הוגשה עתירה הדורשת למנוע מהממשלה לקדם את החקיקה. עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם שהגישה את העתירה טענו כי: "ממשלת מעבר אינה יכולה להגיש הצעת חוק כזו".

יו״ר מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג, אמרה אתמול בתגובה להחלטת הממשלה: ״הניסיון לשנות חוק יסוד רק לצורך מכירת החיסול שמתכנן נתניהו הוא עוד פרומו למה שמתכננת לנו הממשלה הקרובה. נתניהו מוכן לתת הכל תמורת חסינות וכל חוק אפשר לשנות ולכופף. אני קוראת לחברים בקואליציה המתהווה - אל תתנו לנתניהו לשנות חוקי יסוד לשם גחמות אישיות, הצביעו איתנו״.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהעבודה, אמרה: "החלטת הממשלה לבטל את ההגבלה על מספר השרים - היא עוד תשלום מושחת ומופקר של נתניהו, המוכן לשלם כל מחיר, כספי או לאומי, כדי להפוך את הכנסת לעיר מקלט ולמלט עצמו מאימת הדין. ידעו השרים המוכנים לקבל לידיהם תיקי כלום ושום דבר, שהם גם שותפים להשחתה ולהרס הדמוקרטיה, וגם עושים צחוק מעצמם״.