מיקי זוהר ובנימין נתניהו

ח"כ מיקי זוהר הגיש את הצעת חוק החסינות

כפי שכבר הובהר על ידי הליכוד, ההצעה לא צפויה להיכלל בהסכמים הקואליציוניים מול המפלגות השונות, אבל ח"כ זוהר מתחייב שימשיך לקדם את היוזמה כהצעת חוק פרטית
זאב קם
21 במאי 2019
10:01

ח"כ מהליכוד מיקי זוהר הגיש הבוקר (שלישי) למזכירות הכנסת את הצעת חוק החסינות המדובר, שמטרתו למנוע את העמדתו לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כפי שכבר הובהר על ידי הליכוד, ההצעה לא צפויה להיכלל בהסכמים הקואליציוניים מול המפלגות השונות, אבל ח"כ זוהר מתחייב שימשיך לקדם את היוזמה כהצעת חוק פרטית.


בפתח ישיבת הוועדה שאמורה להכין את החוק המסיר את מגבלת מספר השרים, הכחיש הבוקר חבר הכנסת זוהר שהגיש את ההצעה אתמול ואמר כי הונחה כבר ב-30.4. "החוק הוגש בתחילת המושב ואתמול רק קיבל את המספור המשפטי להצעה.  ולכן כל הטענות שאומרות שהחוק הוגש אתמול הן שקר". זוהר דחה את האמירות כי הוא שליחו של נתניהו: "זה ניסיון לפגוע בי ולהציג אותי כנער שליחויות. ראש הממשלה בלם בכנסת הקודמת את חוק החסינות ואמר לי שהוא לא מעוניין בו. ניסיתי לשכנע אותו אז ואני מתכוון לנסות לשכנע אותו גם בכנסת הזו. לא הכול סביב נתניהו. יש לי עמדה וגם כשצריך לבקר את נתניהו אני מבקר אותו. אבל נמאס לנו מהרדיפה הפוליטית סביב נתניהו ואני מתכוון לקדם את החוק הזה בלי שום הוראות ממנו. מקרה נתניהו הוא הדוגמה למה צריך חוק חסינות. זו פעם ראשונה שמאשימים אדם בשוחד בלי שהוא מקבל אגורה לכיסו".

ח״כ מהעבודה שלי יחימוביץ': "הנחת חוק החסינות בידי ח״כ מיקי זוהר, שלוחו הישיר של נתניהו, חושפת את פעולת ההסוואה השקרית של הימים האחרונים, ומהווה עדות ברורה לכך שמטרת העל של המו״מ הקואליציוני היא מילוט ראש ממשלה מושחת מאימת הדין תוך הרס הדמוקרטיה הישראלית. על כל אדם נקי כפיים להיות מגוייס כעת להצלת המדינה מידיו של מי שרומס אותה לצורך הצלת עורו״.

השר יריב לוין, יו״ר צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד, הבהיר בשבוע שעבר כי ״בניגוד לשמועות ולפרסומים, נושא החסינות אינו חלק מההסכמים הקואליציוניים שאנו פועלים לגבש". דוברו של ראש הממשלה, יונתן אוריך, אישר: "נושא החסינות לא יהיה חלק מההסכמים הקואליציוניים".

כמו כן, מוקדם יותר השבוע פורסם בכאן חדשות כי גורמים בכירים בליכוד מעריכים כעת שנתניהו ירד מרעיון חקיקת חוק חסינות, כפי שהיתה לפני שנת 2005, או חקיקת חוק צרפתי. לדברי אותם גורמים, ראש הממשלה יעדיף לעשות שימוש בחוק החסינות הקיים כדי להימנע מהעמדה לדין.

גם בכיר הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, התייחס ביום חמישי לניסיונות לקדם את חוק החסינות, שיאפשר לראש הממשלה נתניהו להמשיך לכהן בתפקידו תחת כתב אישום. סער אמר על החוק כי הוא "בעל אפס תועלת ומקסימום נזק" והוסיף כי היוזמה פוגעת במפלגה ותפגע גם בראש הממשלה. 

"אזרחי ישראל שמעו גם ממני וגם מראש הממשלה בערב הבחירות שאין שום כוונה להעביר חוקים כאלה", אמר סער. "חקיקה פרסונלית היא חקיקה לא נכונה שעלולה לפגוע באמון הציבור". על אף שבליכוד, כאמור, הבהירו שחוק החסינות אינו חלק מההסכמים הקואליציוניים, דברי סער עוררו ביקורת חריפה כלפיו מצד גורמים שונים במפלגת השלטון.