אתיופי שפוטר

"כל הכוונה שלהם הייתה להעיף אותי לפני שזה יגיע לגורמים בכירים"

דוד, הצעיר ממוצא אתיופי שהותקף מילולית על רקע מוצאו ופוטר מהתעשייה הצבאית כשהתלונן, אומר בשיחה עם כאן רשת ב: "מי שהיו אמורים לטפל באירוע נתנו לי להרגיש שהם לא הולכים לטפל בזה. כשראו שאני פונה לגורם חיצוני החלו להתנכל לי. בסוף שילמתי את המחיר". המקרה פורסם לראשונה בכאן חדשות
קלמן-ליברמן
21 במאי 2019
10:54

בבוקר שאחרי פרסום הידיעה בחדשות הערב בכאן 11 על אודות צעיר ממוצא אתיופי שפוטר מהתעשייה הצבאית לאחר שהתלונן על פגיעה על רקע גזעני, מאשים העובד, דוד, את מנהליו בהתנכלות ובפיטורים מכוונים.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בשיחה עם אסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן", בכאן רשת ב, אמר דוד כל כוונת מנהליו הייתה לפטר אותו מהעבודה לפני שעניינו יגיע לגורמים בכירים. דוד שב וסיפר כיצד תקף אותו אחד העובדים במפעל בקללות קשות על רקע מוצאו וכיצד נתקל בחומה של אטימות מצד מנהליו כאשר התלונן על המקרה: "הגורמים הרלוונטיים שהיו אמורים לטפל באירוע, פשוט נתנו לי הרגש שהם לא הולכים לטפל בזה וזה לא כזה מעניין אותם. כשהם ראו שאני פונה לגורם חיצוני שמטפל בזה, הם מאותו רגע התנכלו לי".

דוד פנה ישירות למנהל המפעל שאמר לו כי העניין אינו דחוף ויטופל. "אמרתי לו למה לא להעמיד את הבנאדם במקום באותו רגע שזה קרה? מנהל המפעל נזכר לעשות את הבירור איתי רק אחרי יומיים מאז המקרה. הוא אמר לי שזה לא דחוף ושאפשר לטפל בזה בימים אחרים ולא קורה כלום".

דוד ממשיך בתיאור: "חודש אחרי האירוע, אחרי שראיתי שהמנהלים שלי לא עושים עם זה כלום, הגשתי תביעה אזרחית באמצעות עורך הדין שלי ואז כשהוא ראה שאני תובע אותו אזרחית, הוא נזכר ללכת להתלונן על הטרדה מינית כביכול. הוא טוען שבגלל שאני עמדתי מאחוריו, התחככתי בו עם איבר המין. כשהמשטרה התקשרה ואמרה לי את הדברים האלה חשכו עיני, לא חשבתי שזה יגיע לממדים כאלה וכשהלכתי למנהל מפעל הוא אמר שברגע שמעורבת משטרה הוא לא נכנס לסיפור. בזכות עבודה מעמיקה של המשטרה נשלחתי לפוליגרף ונמצאתי דובר אמת, התלונה נגדי נסגרה. כשבאתי ואמרתי למנהל המפעל שהמצב לא הגיוני ושאני הקורבן פה, ברגע שהם ראו שנסגר התיק ושהיד שלי על העליונה ושאני הולך לטפל בזה ביד חזקה, הם פשוט מאותו רגע כל הכוונה שלהם הייתה להעיף אותי ממקום העבודה לפני שזה יגיע לגורמים יותר בכירים".

‪דוד סיפר כיצד העלו אותו לשימוע לפני פיטורים. "אמרתי להם" 'איך אתם מפטרים עובד שהוא עובד הכי בכיר פה, שעושה סדרת חינוך לכל העובדים פה ומחזיק מחלקה מהמחלקות הכי אסטרטגיות מהתעשייה הצבאית?'. והמנהל האישי שלי אומר להם: 'תשמעו אני מוכן לפטר 2-3 עובדים אבל תשאירו לי את העובד הזה, זה העובד הכי טוב שלי'. ומנהל מפעל פשוט לא מסכים עם מה שהמנהל שלי אומר".

דוד אמר כי כרגע הוא עובד בעבודה אחרת. "מצער שב-2019 קורה דבר כזה, שהבנאדם שקילל וגידף עדיין בעבודה שלו והקורבן מוצא את עצמו בחוץ, בסוף אני זה ששילם את המחיר באירוע הזה".