משה יעלון
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

יעלון על חוק החסינות: אנחנו הופכים לדמקטטורה טורקית, בגין מתהפך בקברו

שר הביטחון לשעבר תוקף את ראש הממשלה ואת חברי הליכוד שאינם מתנגדים לחוק: "מתחת לאף יש שינוי משטר. יש מישהו מעל שלטון החוק? גם נתניהו וגם בוזגלו אמורים להיות שווים בעניין הזה"
בחצי היום
21 במאי 2019
13:04

שר הביטחון לשעבר, חבר הכנסת מכחול לבן, משה יעלון, תקף היום (שלישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו על האפשרות שיחוקק את חוק החסינות. הבוקר פורסם כי חבר הכנסת מיקי זוהר הגיש לכנסת את ההצעה המתקנת את החוק כך שהיועץ המשפטי לממשלה יהיה זה שיבקש מהכנסת להסיר את חסינותו של חבר כנסת אם ירצה הגיש נגדו כתב אישום. בריאיון לרונן פולק בתוכנית "בחצי היום", בכאן רשת ב, אמר יעלון כי ישראל הופכת לדמוקטטורה טורקית.  

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

"חלק מהאנשים לא מבינים שיש פה מתחת לאף, ביסודות שלא נראים בבניין, שינוי משטר", אמר יעלון. "נתניהו לא יוכל להיחקר ולא להישפט כל עוד הוא ראש ממשלה, איפה נשמע דבר כזה? מנחם בגין, שאמר שיש שופטים בירושלים, מתהפך בקרבו. יש מישהו מעל שלטון החוק? גם נתניהו וגם בוזגלו אמורים להיות שווים בעניין הזה. הוא יוצר מעמד מיוחד".

יעלון הוסיף כי ראש הממשלה משעבד הכול לשם הימלטות מהדין: "כל המערכת וכל האינטרסים, ולא רק הפוליטיים, משועבדים להימלטותו של נתניהו יחד עם שותפים עבריינים אחרים לאיזו עיר מקלט לעבריינים שתהפוך הכנסת. הכול משועבד לזה, כולל החסינות וברור לי שזה סוכם קודם עם סמוטריץ' ומיקי זוהר הוא אחד השליחים".

לדברי יעלון ראש הממשלה נבהל מהתגובה הציבורית של הימים האחרונים ומכך שגדעון סער פתח סדק של התנגדות למהלך בליכוד. "יש פה מהלך ברור שנועד לבצר את שלטונו באופן שיהיה מעל החוק, זה לא הליכוד ולכן גם אנשים זזים באי נוחות בליכוד. אני חושב שעצם התגובה שיש תגובה חריפה הוא יבין שזה לא יעבור כך".

משה יעלון הסביר כי החיבור הטבעי הוא בין כחול לבן והליכוד בלי נתניהו. "אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, או שהוא יטיל את זה על בני גנץ או על מישהו מהליכוד, זה מה שרוב העם רוצה לטעמי".

על תיקון החוק שיאפשר את הרחבת ממשלה אמר יעלון כי בפעם הקודמת שהגדילו את מספר השרים מטעמים של אילוצים פוליטיים עשו זאת בהוראת שעה והתביישו בכך. "היום לא מתביישים, משנים באישון לילה חוק יסוד. אם היית נוכח בדיון בוועדה או שומע את הדיון בוועדה בכנסת אתה מבין שאנחנו כבר לא דמוקרטיה, יש פה אלימות של חברי כנסת בקואליציה ששיכורים מכוח ולא מקיימים דיון רציני, הכול כדי להציל את נתניהו מאימת הדין".