החילוץ בנחל חילזון
צילום: אופיר זגורי, פלאש 90

אסון נחל חילזון: צפויים כתבי אישום נגד קצינים

פרסום ראשון: הפרקליט הצבאי הראשי יידרש להכריע בקרוב באילו עבירות להאשים את הקצינים המעורבים באסון שבו נהרג סמל אביתר יוספי. ייתכנו כתבי אישום בעבירה של גרימת מוות ברשלנות
משה שטיינמץ
21 במאי 2019
20:27

כתבי אישום צפויים להיות מוגשים נגד כמה קצינים שהיו מעורבים באסון בנחל חילזון, שבו נהרג סמל אביתר יוספי. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. הפרקליט הצבאי הראשי יידרש להכריע בקרוב באילו עבירות להאשים את הקצינים, כאשר ייתכנו כתבי אישום בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.


חקירת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) עומדת בפני סיום ובשבועות הקרובים יזומנו כמה משמונת החשודים בפרשה לשימוע לפני הגשת כתב אישום. תגובת דובר צה"ל: "חקירת מצ"ח בנושא טרם נסתיימה ועל כן מטבע הדברים, לא התקבלו החלטות בנושא".

בחודש מארס הורה הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי להדיח שורה של מפקדים בחטיבת הצנחנים, בהם מפקד גדוד הסיור, בעקבות ממצאים חמורים בתחקיר מותו של יוספי, שטבע בניווט בנחל חילזון בתחילת חודש ינואר. מהתחקיר, שעיקריו התפרסמו בחדשות הערב, עלה כי חיילים שהשתתפו בניווט התריעו שלא ניתן להשלימו בגלל תנאי מזג האוויר הקשים ששררו בנחל - אך מפקדיהם התעלמו והורו להמשיך באימון.

מבחינת המסקנות האישיות, כוכבי הורה לרשום נזיפה פיקודית למפקד חטיבת הצנחנים. מפקד גדוד הסיור, סגן אלוף ישי רוזיליו, הודח מתפקידו ומינויו יבוטל עד קיץ 2020. מפקד המגמה, קצין בדרגת סרן, הודח גם כן. מפקד פלוגה בדרגת סרן יודח, וסגן מפקד הפלוגה הודח מתפקידו ולא יחזור לתפקיד פיקודי. גם מפקד צוות יודח. החקירה של המשטרה הצבאית עדיין מתקיימת.

התחקיר קבע שאופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא, לא תאם את מאפיין האימון ובוצע בסטנדרט נמוך ובחוסר ירידה לפרטים. "הסגל ניסה להציג ללוחמים תמונה שהצלחתם בניווט היא תנאי לסיום המסלול", נאמר עוד. "ההחלטה של מפקדי הניווט להמשיך באימון למרות תמרורי האזהרה שהתריעו הלוחמים הביאה להתנהלות כושלת של המפקדים, וזו גרמה לאובדן שליטה של מפקדי האימון על מצב החיילים בשטח".