הסופרת הזוכה
צילום: אי־אף־פי

פרס מאן בוקר הבינלאומי לספרות הוענק לראשונה ליוצר ערבי

הפרס הבריטי היוקרתי הוענק לסופרת ג'וח'ה אל־חארת'י, אזרחית עומאן ופרופסור לספרות, על ספרהּ "גופים שמימיים". הסופרת ציינה כי ההיסטוריה של ארצה שימשה לה מקור השראה לכתיבתו. הסופר הישראלי, דויד גרוסמן, זכה בפרס בשנת 2017
פבל מובשוביץ'
22 במאי 2019
09:42

פרס מאן בוקר הספרותי והיוקרתי הוענק בפעם הראשונה ליוצר ערבי: הפרס הבריטי הוענק אמש (שלישי) לסופרת ג'וח'ה אל־חארת'י, אזרחית עומאן ופרופסור לספרות, על ספרהּ "גופים שמימיים" העוסק בעבדות שבוטלה בעומאן רק בשנת 1970. מעבר לכבוד וליוקרה שבזכייה, תקבל הזוכה גם סכום של 50 אלף פאונד. הפרס יחולק שווה בשווה עם המתרגמת של הספר לשפה האנגלית, מרילין בות'.

בטקס קבלת הפרס בלונדון אמרה הסופרת העומאנית כי היא נרגשת מהידיעה שספריה פותחים צוהר אל התרבות הערבית העשירה. הסופרת, בת ה־40, ציינה כי ההיסטוריה של ארצה שימשה לה מקור השראה לכתיבת הספר אך היא סבורה שקוראים ברחבי העולם יוכלו להתחבר לערכי האנוש שהוא עוסק בהם - חירות ואהבה. 

ראש צוות השיפוט, ההיסטוריונית בטאני יוז, אמרה טרם ההכרזה על הזוכה כי הרומן של אל־חארת'י הוא "רומן כובש שמשפיע על הראש ועל הלב במידה שווה". אל־חארת'י למדה שירה ערבית קלאסית באוניברסיטת אדינבורו שבסקוטלנד ונוסף על ספרהּ "גופים שמימיים" פרסמה שלושה רומנים, שלושה קבצים של סיפורים וספר ילדים. ספריה תורגמו לאנגלית, סרבית, קוריאנית, איטלקית וגרמנית.


(צילום: מתוך אתר התחרות)

פרס מאן בוקר, שמוענק משנת 1968, הוא הפרס החשוב ביותר בבריטניה, ואחד הפרסים היוקרתיים בעולם בתחום הספרות. החל משנת 2013 הפרס מוענק לכל מי שכותב באנגלית בתנאי שהספר המועמד לפרס פורסם בבריטניה.

בשנת 2014 הוקם פרס מאן בוקר הבינלאומי, הניתן לסופרים שאינם בריטים. בפרס זה זכה בשנת 2017 הסופר הישראלי דויד גרוסמן על ספרו, "סוס אחד נכנס לבר".