אביגדור ליברמן
צילום: ישראל ביתנו

המשבר במו"מ הקואליציוני: ראשי הסיעות הממליצות נועדות במשרד רה"מ

ליברמן סירב להגיע לפגישה. נתניהו פועל להקמת ממשלת 60 ח"כים אך ספק אם יצליח. כחלון בכניסה לישיבה: "מאמין שנקים ממשלה"
מיכאל שמש
23 במאי 2019
18:16
עודכן ב 22:26

על רקע המשבר מול ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה בשעות האחרונות (חמישי) לסכם עם השותפות הקואליציוניות העתידיות הנוספות על הקמת ממשלת 60 חברי כנסת, כך אומר גורם המעודכן בפרטים. ראש הממשלה זימן את ראשי הסיעות הממליצות לפגישה בשעה 20:30 במשרדו, אך יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן סירב להגיע לפגישה. בישראל ביתנו אמרו הערב: נצביע נגד ממשלת 60.


קודם לכן פנה נתניהו בעניין לאיחוד מפלגות הימין, ובשיחת ועידה שקיימו לפני זמן קצר, הציב לו יו"ר האיחוד, הרב רפי פרץ, שלושה תנאים לחתימה מידית. בין התנאים, שמירה על סטטוס קוו, חבילת הסדרה להתיישבות ביהודה ושומרון ואת תיקי החינוך והמשפטים. גורמים באיחוד מפלגות הימין אמרו: "הבטחנו לבוחרינו ממשלת ימין, לכן המלצנו על נתניהו לראשות הממשלה. דרישותינו מממשלת הימין שתקום הן אידיאולוגיות. בלי המפתחות לאיזון מערכת המשפט, הסדרת ההתיישבות הצעירה ושמירה על ערכי המסורת, זו תהיה ממשלת ימין דמה".


גורמים המעורבים במשא ומתן הקואליציוני מטעם הליכוד האשימו היום את יו"ר ישראל ביתנו, בכך שפוצץ את השיחות על הרכבת הממשלה ואת המשא ומתן המתקיים עם הליכוד. לדברי הגורמים, ליברמן משתמש בחוק הגיוס כתירוץ למנוע את הקמת הממשלה. 

בליכוד אמרו כי ליברמן התחייב לקהל בוחריו שיתמוך בהקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו. "כעת הוא משתמש בכל מיני תירוצים כדי למנוע את הקמתה של ממשלה זו, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל", לשון הודעת הליכוד.

בד בבד, גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי ליברמן יעדיף להמתין מחוץ לממשלה עד להשלמת חקיקת חוק הגיוס ולהצטרף לממשלה רק לאחר מכן.