יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן

ליברמן: הציעו לי מתוך הליכוד ללכת לממשלה ללא נתניהו

משבר המו"מ הקואליציוני: יו"ר ישראל ביתנו תוקף את התנהלות הליכוד וטוען כי "ניהלו משא ומתן כושל ורשלני". השר אלקין הפנה אצבע מאשימה לעבר ליברמן בכאן רשת ב, וטען כי "הוא לא מעוניין בממשלת ימין בראשות נתניהו". ח"כ פורר הגיב ללחצים: "לא מצליח להבין למה תמיד הליכוד חושב שצריך להיכנע לחרדים"
הבוקר הזה, איציק זוארץ
24 במאי 2019
09:12
עודכן ב 11:19

המשבר בין נתניהו לליברמן: לאחר פגישת ראשי סיעות הקואליציה העתידית ממנה נעדר, חשף הבוקר (שישי) יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי לדבריו, קיבל פניות מתוך הליכוד ללכת לממשלה אחרת - שככל הנראה לא תכלול את בנימין נתניהו - אך סירב: "לא נמליץ על אף אחד אחר". עם זאת, שב לתקוף את נתניהו ואמר כי "זו הפעם הראשונה מאז הקמת המדינה שמישהו מנצח בגדול בבחירות, ולא מצליח להקים ממשלה בגלל יוהרה".

עוד אמר ליברמן כי הוא מצפה שראש הממשלה ילחץ על החרדים לאשר את חוק הגיוס. הוא הוסיף כי בעת ניסוח החוק נשאלו החרדים אם יוכלו להשלים עמו והם השיבו בחיוב. "נוסח החוק שעבר בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה הוא פשרה, אי אפשר לעשות עוד פשרה", אמר במהלך ביקור בנתיבות.


מהליכוד נמסר כי הם קוראים ליו"ר ישראל ביתנו להצטרף לממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו. "לא תהיה שום אלטרנטיבה אחרת, כפי שקבעו אמש ראשי הסיעות הממליצות. צריך למצוא את הדרך המשותפת להקים ממשלה זו ולמנוע הקמתה של ממשלת שמאל", נאמר בהודעת הליכוד.

זמן קצר לפני כן, פרסם ליברמן פוסט בחשבון הפייסבוק שלו ובו הגיב על האיומים ללכת לבחירות חוזרות אם לא יתפשר בנושא חוק הגיוס: "אם נצטרך ללכת לבחירות חוזרות, זה אך ורק בגלל הליכוד, בגלל ניהול מו"מ קואליציוני כושל, ארוגנטי ורשלני. זה לא במקרה שעד לרגע זה לא נחתם שום הסכם עם אף מפלגה, ולא רק עם ישראל ביתנו. הליכוד התנהל בגישה הקלאסית של 'יהיה בסדר'", כתב ליברמן.

עוד הוסיף בפוסט: "חוק הגיוס, לצערי הפך לסמל, בכל הנוגע לדת ומדינה, אבל הסמל הזה כולל בתוכו חרם צרכני על מפעל פיניציה בברכת האדמו"ר מגור, גשר יהודית ודוח ועדת ניסים בנושא הגיור שהוכנס עמוק עמוק לתוך המקפיא. לכן ממשלת 60 תהיה ממשלה חרדית ולא ממשלה ימנית, שבמקום לדאוג למדינה יהודית תהפוך את ישראל למדינת הלכה. בכל מקרה אנו לא נמליץ לנשיא המדינה על מועמד אחד מלבד נתניהו, ולכן האלטרנטיבה היחידה במידה והחוק לא יאושר היא בחירות חוזרות".

השר זאב אלקין האשים את יו"ר ישראל ביתנו בכך שהוא "לא רוצה שתהיה כאן ממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו". בריאיון שהעניק לרונן פולק בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, טען השר אלקין כי ליברמן הבטיח לבוחריו שיתמוך בממשלת ימין, וכי "ההתעקשות על חוק הגיוס - ששום שינוי קטן שבקטנים יקרה בו - יביא לכך שבמקום שתקום כאן ממשלה של המחנה הלאומי, כל המדינה עלולה ללכת לבחירות". השר הדגיש כי מדובר בהוצאה גדולה במיוחד ולדבריו גם מיותרת לחלוטין, מאחר שהתוצאות יהיו דומות.


"החרדים מבינים שהם צריכים להתפשר, והתיקונים שהם מבצעים הם תיקונים מינוריים שלא ישנו את המציאות שתהיה כאן בשנים הקרובות. זה לא ישפיע על כמות המתגייסים", הוסיף אלקין. "זה טבעי להציג עמדות במשא ומתן, אבל בסוף צריך להבין שאם כל צד לא מוכן להתפשר אפילו בפסיק - אז בסוף לא תקום כאן ממשלה".

ח"כ עודד פורר, ראש צוות המו"מ בישראל ביתנו, הגיב על הדברים בריאיון לתוכנית ואמר כי מדובר בסך הכל במימוש הבטחת בחירות: "אולי בניגוד למפלגות אחרות - מה שאנחנו אומרים לפני הבחירות ומה שאנחנו אומרים בתחילת המשא ומתן, אנחנו אומרים גם לאורך כל הדרך. יש עקרונות שאמרנו שלא נזוז מהם. אני לא מצליח להבין למה תמיד הליכוד חושב שצריך להיכנע לחרדים".

בהמשך, התייחס פורר לחוק הגיוס וטען כי הוא פשרה שהשיגה המפלגה בין החרדים, המערכת הצבאית ומערכת המשפט. אי אפשר לדרוש מאתנו לעשות פשרה על פשרה ובכל פעם שהחרדים דורשים משהו הם מקבלים. אי אפשר לעשות מצב שבו הם גם לא מתגייסים, גם לא יוצאים לעבודה, ובסוף כשאנחנו מתעקשים על העניין הזה - אומרים לנו בואו תיכנעו. פעם אחת שהליכוד לא ייכנע".