אנטישמיות, צלבי קרס בבית קברות יהודי בצרפת
צילום: אי-פי

"אנטישמיות - רעל לכלל החברה": שוודיה תארח ועידה למאבק בתופעה

סטפן לופבן אמר בריאיון לסוכנות ידיעות צרפתית כי הוועידה עתידה להיערך באוקטובר 2020 בעיר מאלמו. בתוך כך, אתר אמריקני פרסם סרטון משנת 1941 שנראים בו אדולף היטלר והמופתי של ירושלים, שמצדיע להיטלר במועל יד
איתמר מרגלית וערן זינגר
24 במאי 2019
18:46

"אנטישמיות אינה רק בעיה יהודית, זה רעל לכלל החברה": כך אמר היום (שישי) ראש ממשלת שוודיה סטפן לופבן, והודיע כי ארצו תארח ועידה בינלאומית למאבק באנטישמיות ולזכר השואה, שעתידה להיערך באוקטובר 2020 בעיר מאלמו. בריאיון לסוכנות הידיעות הצרפתי AFP אמר לופבן שניתן למצוא אנטישמיות בשבדיה, באירופה ובכל רחבי העולם.

מתוך 10 מיליון תושבים בשבדיה, נאמדת הקהילה היהודית במדינה בין 15 ל־20 אלף אנשים ובקרבם עולות טענות לעלייה בהתנכלויות כלפיהם על רקע אנטישמי, בייחוד מאז הגעת מהגרים, מרביתם מוסלמים, משנת 2014. זאת למרות שמנתוני פשיעה של 2016, עולה כי רק שלושה אחוזים מכלל הפשעים שנעשים ממניעים דתיים, אתניים, פוליטיים ומיניים היו בשל אנטישמיות. 


בתוך כך, אתר אמריקני פרסם סרטון משנת 1941 שנראים בו אדולף היטלר והמופתי של ירושלים, חאג' אמין אלחוסייני, שמצדיע להיטלר במועל יד. הסרטון הועלה בחשבון הטוויטר של American Zionism בתגובה על דברים שאמרה חברת הקונגרס הפלסטינית הראשונה, רשידה טלאיב. חברת בית הנבחרים האמריקני עוררה סערה לאחר שאמרה כי "אבותיה הפלסטינים העניקו חוף מבטחים ליהודים ששרדו את השואה".