שירותי הכיבוי בשריפה בקיבוץ הראל

חשד: מקור השריפה במבוא מודיעים - רשלנות של פועלים

הערכה: הפועלים עבדו באזור עם כלים חשמליים ואולי אף כלים לריתוך, בניגוד להנחיות. ב"השבוע" פורסם כי קיימות תוכניות של כבאות והצלה ליצירת אזורי חיץ בסביבת יישובים בסכנה, שלא מיושמות
רועי ינובסקי
24 במאי 2019
21:59

מחקירת השריפה במבוא מודיעים עלה חשד כי האש הוצתה בעקבות רשלנות של פועלים שעבדו באזור עם כלים חשמליים ואולי אף כלים לריתוך בניגוד להנחיות. ב"השבוע" פורסם הערב (שישי) כי קיימות תוכניות של כבאות והצלה ליצירת אזורי חיץ בסביבת יישובים בסכנה, שלא מיושמות. בכבאות שקלו לאסור לגמרי את מדורות ל"ג בעומר, אבל בסוף הסתפקו רק בהגבלות.


בנוסף, ישנה מלחמת גרסאות בין הכבאות לחברת החשמל בנוגע למקור השריפות. לפי הערכה, כשלי תשתית בקווי מתח גרמו לשריפות - לא רק בגל השריפות הנוכחי. מחברת החשמל נמסר: "ממצאי הכבאות לא נכונים. יוקם צוות בדיקה משותף".

במקביל, על אף שרוב הציבור הקשיב להנחיות, יש כמות אדירה של שריפות שפרצו בגלל מדורות ל"ג בעומר. קשה להעריך מספר מדויק, אבל כבר זוהו בהרי ירושלים מוקדים של מדורות שלא כובו או הודלקו במקומות לא מורשים וגרמו לשריפות. 

בכבאות והצלה פועלים מול חברת החשמל להוריד מתח בכבלי חשמל במקומות שבהם יש חשש לדליקות. בנוסף על כך, דווח כי השריפות בהרי ירושלים הוצתו ממדורות ל"ג בעומר, אך זה לא המקור של השריפה המרכזית בבן שמן.