מבוא מודיעים
צילום: אבי דישי, פלאש 90

רשות הכבאות בודקת חשד להצתה בשריפה במודיעים

תושבי המושב סיפרו היום על ההתמודדות עם ההרס הרב שגרמה השריפה: "הכי כואב זה הזכרונות שנשרפו". שר האוצר משה כחלון יגיע למשרדי מועצת חבל מודיעין כדי לדון בטיפול במושב. המטרה של המועצה היא להקים יישוב קרווילות צמוד למבוא מודיעים
קלמן-ליברמן
26 במאי 2019
09:34
עודכן ב 12:13

השריפה במבוא מודיעים: רשות הכבאות וההצלה לישראל בודקת חשד להצתה בשריפה במושב. ממצאי החקירה העלו כי ישנם כמה מוקדים לשריפה במקום, מה שהגביר את החשד כי מדובר בהצתה. תושבי המקום סיפרו היום (ראשון) בכאן רשת ב, על רגעי הפינוי הדרמטי ועל הבית שעלה באש.

"הסתכלתי על הבית שלי, איך שהוא עולה באש. הכי כואב שנשרפו כל הזכרונות", אמרה זלדה ברקי, תושבת המקום, בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון המלא עם זלדה ברקי

"כשיצאנו מהבית זה לא נראה כל כך קרוב. מה שקרה הוא שהרוח שינתה את כיוונה", סיפרה. "היה לי בית עץ וכל החלק העליון נבנה על ידי בעלי שנפטר לפני שבע שנים. רהיטים וכלי בית אפשר לקנות, אבל את הזכרונות אי אפשר לשחזר", הוסיפה ברקי.

אלישבע סולומון, תושבת מבוא מודיעים סיפרה לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום", בכאן רשת ב היכן תפסה אותה ואת משפחתה השריפה ומה עשו כאשר הבינו כי יש להם זמן מועט בלבד לחלץ כמה דברים מן הבית ולהתפנות מהמקום: "העשן נראה רחוק ולא חשבתי שזה כל כך קריטי. אחרי עשר דקות הודיעו במערכת הכריזה שצריך להתחיל להתפנות. התחילו טלפוים ושאלו 'לאן הולכים'? אמרתי לכל ילד לקחת שניים-שלושה דברים מהבית. הבנות לקחו כרית ושמיכה, הבן לקח האברבורד והבת בת השמונה לקחה גומיות לעשות צמידים. לא חשבתי שצריך לקחת משהו. הייתי באמצע הכלים והבית היה הפוך. זה מטורף. חשבתי שזה לכמה שעות, עד שהתחילו משטרות להשתולל ביישוב וקראו להתפנות".

האזינו לריאיון המלא עם אלישבע סולומון

שר האוצר משה כחלון הגיע למשרדי המועצה האזורית חבל מודיעין, כדי לדון בטיפול שצפוי להיות ממושך בתושבי מבוא מודיעים. המטרה של המועצה היא להקים יישוב קרווילות צמוד למושב בזמן השיקום הארוך הצפוי לישוב.

במהלך סוף השבוע התקבלו תרומות רבות של בגדים וציוד לתושבי המושב. המועצה הקימה האנגר בטירת יהודה, שבו יוכלו התושבים להצטייד. הם מבקשים גם תרומות של מוצרי חשמל וציוד כדי להיערך להקמת הקרווילות הזמניות. תושבי מבוא מודיעים עברו מכפר הנוער בן שמן, שם שהו בסוף השבוע, לפנימיות ביישובים יד בנימין וחפץ חיים.

בשירותי הכבאות הארציים הכריזו אמש על סיום מבצע "אש חמה" לטיפול בגל השריפות, שהחל לפני ארבעה ימים בעקבות גל החום הקיצוני שפקד את ישראל. בסך הכול נשרפו 7,940 דונמים בשבוע שחלף. עוד נמסר משירותי הכבאות כי במהלך גל השריפות נשרפו 40 בתים במבוא מודיעים, ועשרה בתים נוספים בקיבוץ הראל.

כמו כן, בפעולות הכיבוי השתתפו יותר מאלף לוחמי אש וכ-300 מתנדבים. 13 לוחמי אש נפגעו קל, כאשר לפעולות הכיבוי סייעו 12 מטוסים של שירותי הכיבוי המקומיים ועוד תשעה מטוסים ממצרים, יוון, קפריסין, קרואטיה ואיטליה. המטוסים ביצעו 120 גיחות במשך 80 שעות טיסה.