שחקני מכבי תל אביב
האתר הרשמי של מכבי תל אביב

צהוב עולה, אדום בונה: סיכום העונה בליגת העל

למכבי תל אביב יש בסיס איתן, לבאר שבע נפל האסימון וסימן שאלה גדול העונה לשם בית"ר ירושלים. רשמים מעונת הכדורגל עם מבט לעתיד
ליאן וילדאו
26 במאי 2019
12:14

* צהוב עולה. זה לא נגמר רק בשנה הנפלאה הזו. למכבי תל אביב יש בסיס איתן. גם אם דור פרץ יעזוב (הוא כבר מתאים לאירופה), עדן קארצב ייכנס למשבצת בצורה חלקה; את יונתן כהן יכול להחליף אילון אלמוג ובכלל מחלקת הנוער הצהובה זה פשוט מפעל יוקרה. מועדון בריא למרות ואולי בגלל המגבלות (פייר-פליי) ועם בסיס לכמה עונות.

* אדום בונה. בב"ש נפל האסימון ובשנה הבאה יהיו מתחילת העונה כמה שחקנים תוצרת מקומית, כשסוף סוף ברור לכולם שהיא לא פגומה. תומר יוספי פוטנציאל, ודווקא בתבוסה המשפילה למכבי ת"א ראיתי ממנו במחצית הראשונה ביטחון ויכולת גם מעבר להקרבה הקבועה. עמית ביטון, איתמר שבירו ולפחות אחד המגינים המושאלים (דדיה, גמון?) ראויים להזדמנות שווה. מעבר לזרים חדשים (ביי-ביי סאבו והסלביינק), היהלום שבכתר צריך להיות דן ביטון, מדובר בכוכב כדורגל מקומי ששווה את ההשקעה הגדולה ברכישה. זו לא חכמת בדיעבד, הארכיון זוכר הכל, גם כשהכותב העיוור תופס גרגר.

* תנועות בית"ר. יוסי בניון כמנהל מקצועי בבית"ר זו החלטה נבונה, השאלה האמיתית היא אם משה חוגג יתגבר על יצרו וישאיר לו באמת את הבמה. אני לא בטוח שזה יקרה, כי להבדיל מגולדהאר, הבוסים הישראלים אוהבים להיות המילה האחרונה גם בהיבט המקצועי ובבחירת השחקנים. אם יוסי אכן יצליח ללהטט בין חוגג, אוחנה והמאמן, כפי שעשה עם הכדור - יקרו דברים טובים. טעון בירור.

 * הדשא של השכן כבר לא ירוק. אחרי עונת שיא, הפועל חיפה התרסקה העונה ומכבי חיפה חזרה למקומה הטבעי – הקבוצה הבכירה. אבל זה אפילו לא מספיק בקושי. השנה הבאה חייבת להיות שנת קריאת תיגר על האליפות. בלבול הפתיע לטובה, אבל גם זכה לחסדי ליגה חלשה. מכבי חיפה צריכה עוד חיזוק כדי לצאת מהבינוניות. חסר איזה כוכב כדורגל בקישור כדי להביא לא רק יעילות, אלא גם יצירתיות. ליענקל'ה אין בסגל מספיק וולבו או מרצדס ועם הקיים יהיה קשה לתת גז.

 

* ניס(ו)נובים. בחירת הבוסים של הפועל באביטן היא ראויה. ניסו הוכיח את עצמו במועדון עם תקציב נמוך במיוחד והקונספט מתאים לחשבון הבנק של האדומה. מה גם שמערכת היחסים עם רפואה, שעשה בסה"כ עבודה טובה, בלתי ניתנת לשיקום וזה היה נגמר בפיצוץ אחרי שני הפסדים בעונה הבאה. אגב, מעניין אם גם הניסנובים יכניסו את היד בכל זאת לכיס כדי להביא לניסו ולאוהדים איזה אוצר ורוח ווינרית חדשה. למשל מאור בוזגלו שכזה - זו הקבוצה הגדולה היחידה שבה עדיין לא היה. מניח שתחת לחץ הזמן, גם 230 אלף דולר שדחה יעקב בבית"ר (ואולי אפילו פחות) יעשו בהפועל את העבודה. אחרת אין בארץ מי שישלם על הסחורה.

 

* ציון לשבח. אבוקסיס נפלא, בלי אגו ובלי כסף מוצא תמיד את הדבר הבא; דראפיץ' וברדה ענו על כל הציפיות, אחרים היו מתרסקים אחרי שערן לוי ודיא סבע שינו תכניות; חדרה ממשיכים לחשוב מחוץ לקופסה ואורי גוטמן, אחרי סטאז' אצל אבוקסיס, זה הימור נכון לקבוצה בסימן שאלה. איך אמרה דאינריז/חאליסי במשחקי הכס? צריך "לשבור את הגלגל". גוטמן ג'וניור, כמו אביטן, זה מישהו שעוד לא היה על הגלגל ונכשל. רק שלא ייגמר באכזבה כמו פרק הסיום הנורא.

 

* פגרה נפלאה לכולם, עונת המלפפונים איתנו, בקרוב גם ב #לאן_לאן_ליאן.