שבי צבת הים ששוחררה
צילום: דנה מרכוס

מצילים את שבי: המבצע לשחרור צבת ים בהיריון

הצבה אותרה במקרה ע"י חוקרים סמוך לחוף אכזיב כשהיא לא מסוגלת לצלול. מבדיקה ראשונית עלה כי היא סובלת משבר בשריונה. לאחר מכן, בדיקה נוספת העלתה שהיא בהיריון, והוחלט לשחררה.
מיכל וסרמן
26 במאי 2019
13:55

צבת ים חומה בוגרת ששוקלת כ-65 ק"ג ועונה לשם שבי, הוחזרה היום (ראשון) לים, לאחר שנמצאה במרחק של כשלושה מיילים ימיים מחוף אכזיב בשבוע שעבר. היא אותרה במקרה על ידי חוקרים מארגון מחמל"י, שהיו באזור. מבדיקה ראשונית עלה כי היא סובלת משבר בשריונה. לאחר מכן, בדיקה נוספת העלתה שהיא בהיריון, והוחלט לשחררה.


החוקרים חשדו שהצבה אינה חשה בטוב לאחר שראו שהיא צפה על פני המים ולא מצליחה לצלול או לברוח מהם - התנהגות שאינה אופיינית לצב בריא. הם יצרו קשר עם מרכז ההצלה, שתדרך אותם להעלות את הצבה אל הסירה ולהביא אותה למרכז ההצלה לצבי ים במכמורת.

ההחלטה לשחרר את הצבה הגיעה עם הגילוי כי היא נושאת כמות נכבדת של ביצים שקרובות לגודל שבו הן בדרך כלל מוטלות. בעקבות התגליות הללו, הוחלט שהביצים בבטן הצבה מהוות סיכון גדול יותר לחייה מאשר השבר בשריון, היות ואם לא יוטלו הביצים בקרוב הן עלולות להיתקע ולגרום לסיבוכים. על כן, הוחלט להשיבה לים ולא להשאירה לשיקום עד להיווצרות רקמת גלד מספקת על פני השבר.

תגיות:
מכמורת