שרי אריסון
צילום: פלאש 90

פרשת שיכון ובינוי: הערכה כי יהיה קשה לבסס כתב אישום נגד שרי אריסון

עדיין לא ברור מהו חומר הראיות שמאפשר לבסס כתב אישום נגד מי שהייתה בעלת חברת שיכון ובינוי, אך במערכת אכיפת החוק אומרים: "לא היינו ממליצים אם לא היה חומר ראיות". עורך דינה של אריסון: "בטוחים שהפרקליטות תגיע להחלטה מושכלת"
ליאל קייזר
26 במאי 2019
22:01

על אף החלטת המשטרה והרשות לניירות ערך, שפורסמה הבוקר (ראשון), להמליץ להעמיד לדין בגין שוחד את אשת העסקים שרי אריסון בגין שוחד בפרשת שיכון ובינוי, מומחים משפטיים אומרים הערב לכאן חדשות כי הם מעריכים שיהיה קושי לבסס כתב אישום נגד אריסון בסעיף שוחד. ההחלטה להעמיד לדין את אריסון אינה טרוויאלית, ועדיין לא ברור מהו חומר הראיות שמאפשר לבסס כתב אישום נגד מי שהייתה בעלת חברת שיכון ובינוי. אך במערכת אכיפת החוק אומרים: "לא היינו ממליצים אם לא היה חומר ראיות".


בנוסף לאריסון, המשטרה ממליצה להעמיד לדין שורה של בכירים בחברה. ההחלטה התקבלה בתום חקירה ביחידת להב 433, שעסקה בחשד להעברת תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים במדינות באפריקה על ידי החברה. החקירה העלתה שלא ייתכן שהחברה שילמה באופן שיטתי תשלומי שוחד בעשרות מיליונים ובכירי החברה לא ידעו.

הבכירים שאותם ממליצה המשטרה להעמיד לדין בנוסף לאריסון הם: נציגת הדירקטוריון, יו"ר הדירקטוריון הקודם ומי שכיהן בתפקיד לפניו. מנכ"ל החברה בארץ עופר קוטלר, שני המנכ"לים הקודמים של החברה בשוויץ, שני מנהלי סניפים, סמנכ"ל כספים בשוויץ ורואה חשבון חיצוני. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון והחלטה, והיא תדון בראיות ותחליט איזו עבירה לייחס לכל אחד מהבכירים. 

לפי החשד, בין השנים 2016-2008 העבירה חברת "שיכון ובינוי" באופן מאורגן תשלומי שוחד לעובדי ציבור במדינות אלה, במטרה להגדיל את רווחי החברה. לפי הראיות הועברו בקניה באותה תקופה תשלומי שוחד בסך של עשרות מיליוני שקלים. בתמורה קיבלה החברה עבודות והטבות הנמדדות במאות מיליוני שקלים.

עורך הדין נתי שמחוני, המייצג את אריסון ואת יד ימינה אפרת פלד, מסר בתגובה: "אנו סמוכים ובטוחים כי כשהפרקליטות תבדוק את הדברים כהווייתם היא תגיע להחלטה מושכלת, לפיה לא דבק כל רבב בהתנהלותן של שרי אריסון ואפרת פלד".