מציאת הנעדרים, אמש
קרדיט: דוברות המשטרה

הפקח שיצא לחפש את הנעדרים בכנרת: "הבנו שהם לא יודעים לשחות"

אלדד איתן, פקח ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים, סיפר בריאיון לכאן רשת ב על הדרמה הלילית בכנרת: "חיפשנו אותם במשך שעות, היה לילה חשוך מאוד. כשהגענו אליהם הם היו באפיסת כוחות, ניסינו להרגיע אותם שהכול בסדר"
קלמן ליברמן
27 במאי 2019
09:12

כך התנהלה הדרמה הלילית בכנרת: אלדד איתן, פקח ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים, תיאר הבוקר (שני) את השתלשלות האירועים עד למציאת חמשת הנעדרים: "חיפשנו במשך שעות, היה מאוד קשה".


"ידענו שהם יצאו עם סירת מפרש מהחופים הצפוניים של טבריה", סיפר איתן בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "הם יצאו באור מלא ובפעם האחרונה נראו בחמש בערב. חיפשנו את כל אזור צפון הכנרת, חיפשנו במשך שעות, היה לילה חשוך מאוד, זה מאוד קשה בכנרת בשעות האלה. גם המים עצמם כהים".

איתן סיפר כי כוחות ההצלה נעזרו בדייגים המקומיים שמבינים את כיווני הרוחות, ואחד מהם נתן להם טיפ לאן כדאי להפליג. "בשלב שכמעט נגמר לנו הדלק, עלינו לתצפית עם מכשיר ראיית לילה, תרמי", המשיך. "סרקנו את הכנרת וגילינו בגזרה נקודות חמות במים. שטנו לכיוון והתחלנו לשמוע צעקות במים. שמענו צעקות לעזרה, לא ראינו את החברה, רק קיבלנו הכוונות מהמכשיר".
לבסוף הצליחה הסירה של רשות הטבע להגיע למקום הנכון. "ראינו סירה הפוכה שקועה במים, ועליה ישבו כמה מהחברה, חלק היו במים", תיאר איתן. "הם לא ידעו לשחות, כולם. ברגע שהבנו את זה הגישה שלנו אליהם הייתה מסובכת יותר כי לא יכולנו לבקש מהם לשחות אלינו. צריך לדעת איך לעשות את זה".

הסירה התקרבה אל האנשים בזהירות ובאטיות. "התקרבנו אליהם והתחלנו להרים אותם אחד אחד לסירה, הם היו באפיסת כוחות", המשיך איתן. "היה קר והייתה רוח, הם היו מטושטשים אחרי כמה שעות בלי אוכל והמאמץ הפיזי". 

לאורך האירוע לא נותר זמן רב לדיבורים, כך תיאר איתן: "דיברנו קצת אבל היינו יותר עסוקים בניהול האירוע. ניסינו להרגיע אותם שהכול בסדר ושאנחנו מודיעים למשפחות שלהם שהכול בסדר. המבוגר שבחבורה סיפר לנו שהוא אבא לשמונה ילדים, זה ריגש אותנו וחשבנו על הילדים שלנו".

תגיות:
הכנרת