חפש
Languages
ניצן בדיון בכנסת, 2017
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ניצן: הטענות השקריות לשיקולים זרים בתיקי רה"מ מחלחלות לרבים

לדברי פרקליט המדינה, "טוענים שמטרת עשרות חוקרים ופרקליטים – ללא יוצא מן הכלל - היא אחת: הפלת ראש הממשלה, וזאת מנימוקים פוליטיים בלבד". על דחיית השימוע לנתניהו: שישה חודשים הם פרק זמן סביר
תמר אלמוג
27 במאי 2019
12:12

פרקליט המדינה שי ניצן דחה היום (שני) את הביקורת על מערכת אכיפת החוק בהתנהלות בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר כי נשמעו "טענות שווא וכזב נגד מערכות אכיפת החוק וראשיהן המייחסות שיקולים זרים".

"לפי הטענה", אמר פרקליט המדינה בכנס לשכת עורכי הדין באילת, "כולם פועלים משיקולים זרים. לכולם יש מטרה זהה. החל במפכ"ל וראשי אגף החקירות; המשך בבכירי הפרקליטות, וכלה ביועץ המשפטי לממשלה עצמו. והמטרה המיוחסת לנו איננה כמובן עשיית משפט צדק. איננה העמדת מי שיש נגדו ראיות לדין פלילי וגניזת תיק נגד מי שאין נגדו ראיות מספיקות. אלא לפי הנטען – מטרתנו – מטרת עשרות חוקרים ופרקליטים – ללא יוצא מן הכלל - היא אחת: הפלת ראש הממשלה, וזאת מנימוקים פוליטיים בלבד. טענה מופרכת רודפת טענה מופרכת - והשקר – כטיבו של שקר שחוזרים עליו שוב ושוב - מחלחל אט אט לליבם של רבים".

הוא הוסיף כי "כאשר נדמה כי אמירה כזו או אחרת קובעת רף חדש שלא נחזה במקומותינו, לא עוברים ימים ספורים ורף שלילי חדש, גבוה מקודמו, מתרגש עלינו. טענות שונות ומשונות מוטחות בנו. על פי רוב אנו מחרישים, אך דומני כי הגיעה העת להשיב דבר. הטענה הנשמעת, כאילו מערכת אכיפת החוק של מדינת ישראל רודפת ומנסה 'להפיל' ראש ממשלה בישראל משיקולים זרים - היא טענת כזב".בהתייחס לדחיית השימוע לראש הממשלה אמר ניצן: "יש הטוענים שאנחנו נותנים לראש הממשלה יותר מדי זמן, ואלה טוענים שפחות מדי. לא זה ולא זה. על יסוד היקף החומר בעניין דנן, פרק זמן של שישה חודשים הוא פרק זמן סביר לחלוטין להתכונן לשימוע". פרקליט המדינה הזכיר בדבריו גם לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ניתן פרק זמן דומה להתכונן לשימוע שנערך לו: "ברור כי איש לא מפלה לרעה או לטובה את ראש הממשלה דהיום".

ערן שנדר: שוברים את הכלים כדי למנוע מרה"מ לעמוד לדין

עורך הדין ערן שנדר, שהיה פרקליט המדינה, מתח ביקורת חריפה על ההשתלחות במערכת המשפט ואומר כי מי ששוברים את הכלים בלי חשבון שוכחים שיש לנו רק מערכת משפט אחת. "אני חש שמתקיפים את מערכת המשפט קשות", אמר לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "אולי נתחיל בלהשיב על החידה שחדה הנשיאה חיות על מה נשתנה. אני מניח שכל מי שמאזין לנו יודע באמת את התשובה, למרות כל ההסתה שמנסה להסית אותנו מן האמת, אבל מה שהשתנה זה מספר דברים: נגד השר ליצמן תלוי ועומד תיק פלילי, נגד השר דרעי תלוי ועומד תיק פלילי, נגד השר חיים כץ תלוי ועומד תיק פלילי, נגד יו"ר הקואליציה לשעבר תלוי ועומד תיק פלילי ונגד ראש הממשלה תלויים ועומדים תיקים פליליים ויש טיוטת כתב אישום לפני שימוע, זה מה שהשתנה.

האזינו לריאיון עם שנדר בכאן רשת ב

"ומה עושים כדי למנוע באמת את ההעמדה לדין, שוברים את הכלים, לכל כיוון, עם מקהלה הייתי אומר של אנשים עושי הן, שאני יכול רק לצטט את מיקי זוהר, לדוגמה 'בלי חוק החסינות נתניהו יישלח לכלא כאדם חף מפשע', מה משמעות האמירה הזאת אם לא באמת הצטרפות להסתה, מה הוא אומר? שאין לתת אמון ביועץ שעומד לתת לראש הממשלה שימוע? שאין לתת אמון בבתי המשפט"?
שנדר אמר כי אינו פוסל על הסף את פסקת ההתגברות, אך הדגיש שכל דיון מעמיק באיזון שבין שלוש הרשויות יוכל להתקיים רק כשיוסר מן הדרך עניין התיקים הפליליים התלויים ועומדים נגד ראש הממשלה נתניהו. עוד אמר עורך הדין שנדר כי המערכת המשפטית אינה חפה מטעויות אך הרצון לשנות כעת סדרי עולם נובע אך ורק מן הרצון לחלץ את ראש הממשלה וכמה משריו מהעמדה לדין פלילי.