בנימין נתניהו, אסתר חיות וחנן מלצר
צילום: דוברות הרשות השופטת

נתניהו וחיות נפגשו ודנו ב"חשיבות קיום שיח מכבד"

השניים נפגשו בלשכת רה"מ, כיממה לאחר שנשיאת ביהמ"ש העליון מתחה ביקורת על נתניהו. בפגישה נכח גם המשנה של חיות, השופט חנן מלצר. "הנשיאה והמשנה הדגישו את החשיבות בשמירה על עצמאותה ואי תלותה של הרשות השופטת", נמסר בהודעה
תמר אלמוג
28 במאי 2019
22:15

על רקע המתיחות בין מערכת המשפט לכנסת, וכיממה לאחר שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות מתחה ביקורת על התנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הערב (שלישי) נפגשו השניים לבקשת נתניהו ובלשכתו בירושלים. בהודעת דוברות הרשות השופטת נמסר: "בפגישה ציינו המשתתפים את החשיבות בקיומו של דו שיח ענייני ומכבד בין הרשויות".

בפגישה נכח גם המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר. עוד נמסר בהודעת הרשות השופטת: "הנשיאה והמשנה הדגישו את החשיבות בשמירה על עצמאותה ואי תלותה של הרשות השופטת. ראש הממשלה הדגיש בדבריו את הצורך באיזון ראוי בין הרשויות תוך קיום שיח כאמור".

אתמול אמרה חיות כי "מרחק בין הידברות מכובדת ובין השיח הבוטה, העולב ומשולח הרסן אשר אפיין את מערכת הבחירות לכנסת ה-21 ואשר ממשיך ללוות גם עתה את המגעים להרכבת הממשלה". חיות, שנשאה דברים בכנס לשכת עורכי הדין באילת, הוסיפה: "בשיח זה בלטו וממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות מצד גורמים שונים המופנות כלפי הרשות השופטת בכלל וכלפי בית המשפט העליון בפרט".

נשיאת בית המשפט העליון הזכירה את דברי נתניהו בטקס שבו נכנסה לתפקידה הנוכחי ב-2017, אז אמר ראש הממשלה: "אני דוגל בהידברות - הידברות פתוחה, הידברות סדירה, הידברות כנה. במקום ליצור תהום – נבנה גשרים". לדברי חיות אתמול, "מאז אותו הטקס בבית הנשיא חלפה כשנה וחצי, ואני מבקשת לשאול - מה נשתנה במהלך תקופה זו? האם אירע מאז דבר מה המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה? לטעמי התשובה לכך שלילית. בין התבטאויות כאלה ובין 'גישה מאוזנת וכבוד הדדי' והידברות שעליהם דיבר ראש הממשלה בטקס הצהרת האמונים שהזכרתי, אין ולא כלום".


"ביסוד השיח הביקורתי המתנהל כיום כלפי בית המשפט עומד תיאור שגוי של המצב המשפטי ושל המדיניות השיפוטית ששררו כביכול בישראל עד ראשית שנות ה-90, תוך התרפקות בערגה על אותן שנים ורצון להשיב 'עטרה ליושנה'".