חוה אלברשטיין
צילום: אורי בהט

חוה אלברשטיין: הלב נצבט על מצבה של העברית

הזמרת הישראלית בריאיון לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב לרגל שירה החדש: "לא כותבים היום כל כך שירים גדולים שזמר יכול לשיר במלוא הגרון עם מנגינות מורכבות. זה קצת חסר לי". על המצב הפוליטי: "מאוד עצוב לי" | האזינו לשיר
סדר יום
29 במאי 2019
11:28

"הלב נצבט על מצבה של העברית אהובתנו היקרה": כך אמרה היום (רביעי) הזמרת והיוצרת הישראלית, חוה אלברשטיין, בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום", לרגל צאת שירה החדש, "יש לי אוקיינוס". "דווקא בפזמונים הישראלים יש כל כך הרבה טקסטים ברמה של משוררים שאולי זה קצת יעזור לחזק את העניין של העברית והלשון. לא חושבת שיש הרבה מקומות שכל כך הרבה שירים של משוררים הולחנו במשך השנים", הוסיפה אלברשטיין.

האזינו לשיר החדש של חוה אלברשטיין בביצוע תזמורת הג'ז הישראלית, "יש לי אוקיינוס"

את השיר "יש לי אוקיינוס" כתבה המשוררת תרצה אתר, בתו של המשורר נתן אלתרמן, והלחינה אלונה טוראל, שנפטרה בערב העצמאות האחרון. אלברשטיין סיפרה כי השיר שכב אצלה "במגירה" כבר ארבעה עשורים: "זה שיר שמחכה לצוף מעל האוקיינוס כבר 40 שנה. יש לי נטייה לשמור דברים. יש תקופות שנראה לך שכרגע זה לא מתאים".

עוד הוסיפה על השיר כי "לא כותבים היום כל כך שירים גדולים שזמר יכול לשיר במלוא הגרון עם מנגינות מורכבות - זה קצת חסר לי". לדברי הזמרת, מהרגע שאמנים התחילו לכתוב לבד מילים ומנגינות, המנגינות המורכבות פחתו.

על מותה המפתיעה של אלונה טוראל סיפרה אלברשטיין: "כל השנים היה לה מאבק פנימי בין להיות מוזיקאית ג'ז לבין להיות מלחינה של שירים ישראליים. היא הפסיקה לכתוב ודווקא בשנים האחרונות, אמרנו תודה לאל, היא הסכימה להופיע עם השירים המפורסמים שלה בערבי שירה בציבור".

אלברשטיין לא התחמקה מהשאלה על המצב הפוליטי, ואמרה: "אני אומרת שאני בן אדם מבורך כי אני יכולה לצלול לאוקיינוס שלי ולהשאיר את כל האחרים על היבשה עם כל הצרות. מישהו יכול לומר משהו בכלל? כולנו הלומים. זה לא שייך בכלל איפה אתה נמצא מבחינה פוליטית או רעיונית.

"קורית פה מן סחרחרה כזאת שאנחנו לא יודעים מה לומר. זה משחק לטובת הקיסר שמבלבל את כולם. זה מזכיר כל מיני מחזות של שייקספיר – כל מיני אנשים מוזרים שמשגעים את בית המלוכה ואף אחד לא יודע מה לעשות איתם. מאוד עצוב לי".