כור באיראן, ארכיון
צילום: אי-פי

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: איראן נשארה בתחום הסכם הגרעין

דוח הסוכנות קובע כי טהראן לא חרגה מההסכם בתחום העשרת האורניום. אמש פרסמו מנהיגי מדינות ערב ומדינות המפרץ הודעות גינוי חריפות נגד איראן
גיא בריצמן
31 במאי 2019
16:54

איראן נשארה בגבולותיו המרכזיים של הסכם הגרעין בכל הנוגע לפעילותה הגרעינית ולהעשרת האורניום הקבועה בהסכם - כך עולה מדוח שפרסמה היום (שישי) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר השבוע כי הוא סבור שהאיראנים יגיעו להסכם עם האמריקנים בעתיד, ופירט על הלחץ שהפעילה ארצות הברית על טהראן מאז יציאתה מהסכם הגרעין. טרמאפ חלק שבחים לאיראנים, וציין את הפוטנציאל הכלכלי של מדינתם. עוד הוסיף כי כל מבוקשו הוא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, וכי אינו מחפש לשנות את המשטר.

בתוך כך, הלילה פרסמו מנהיגי מדינות ערב ומדינות המפרץ הודעות חריפות נגד איראן, בתום שני כינוסי החירום שהתקיימו במכה לבקשתו של מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז. בהודעת הסיכום של הכינוס של מנהיגי מדינות המפרץ, קראו המדינות לאיראן לנהוג בחכמה ולהימנע מפעולות עוינות ומלערער את הביטחון והיציבות באזור. בנוסף הושמעה קריאה לעבר הקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולנקוט צעדים תקיפים נגד המשטר האיראני שצריך להרחיק את האזור מסכנת המלחמות ולעמוד בחוקים ובאמנות הבינלאומיות.

בנוסף הובעה תמיכה באסטרטגיה האמריקנית התקיפה נגד איראן ופעולותיה ובמאבק נגד הפעולות העוינות של חיזבאללה, משמרות המהפכה והמורדים החות'ים בתימן. צוין לחיוב בהודעה חיזוק שיתוף הפעולה בין ארצות הברית למדינות המפרץ. בכינוס החירום הושמעו גינויים לפעולותיה של איראן באזור והתערבותה בעניינים הפנימיים של מדינות אחרות.